Zwrot VAT za materiały budowlane w świetle nowych przepisów

Zwrot Vat za materiay budowlane1 stycznia 2014 roku wchodzi z życie nowa ustawa, na mocy której zwrot podatku VAT za materiały budowlane będzie praktycznie niemożliwy. Wyjątki będą stanowić jedynie osoby do 36 roku życia, nieposiadające innych nieruchomości. Ale również te osoby będą podlegać pewnym ograniczeniom.

Od 2014 roku wprowadzone zostaną nowe przepisy podatkowe związane ze zwrotem podatku VAT za materiały budowlane. Stare przepisy będą nadal w mocy wyłącznie w przypadku praw nabytych. Projekt nowej ustawy, pomimo wprowadzenia ograniczeń jest określany przez rząd jako ukłon w stronę obywateli.

Kto będzie mógł ubiegać się o zwrot podatku VAT?

W przeciwieństwie do starej ustawy, w nowej znalazły się przepisy mocno ograniczające krąg osób, które o zwrot podatku VAT za materiały budowlane będą się mogły ubiegać. Zgodnie z projektem rządu będą to mogły być jedynie osoby, które w momencie rozpoczęcia budowy nie miały ukończonych jeszcze 36 lat. W przypadku małżonków będzie brany pod uwagę wiek młodszego z nich. Kolejnym ograniczeniem jest ilość posiadanych nieruchomości. Od 2014 roku, aby ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane będzie można być właścicielem wyłącznie jednej nieruchomości. Współwłasność innych nieruchomości będzie uniemożliwiała ubieganie się o zwrot VAT.

Za co będzie można ubiegać się o zwrot VAT?

Kolejna kwestią jest rodzaj wykonywanej inwestycji. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy zwrot podatku będzie się należał tylko jeśli powierzchnia domu będzie wynosiła nie więcej niż 100 mkw lub 75 mkw, w przypadku mieszkania. Dotyczy to tylko nowych inwestycji i podatek nie będzie mógł być odliczony od remontu. W związku z tym zwrot nie nastąpi jeśli materiały zostały zakupione do wykończenia domu lub mieszkania, które zostało zakupione w stanie deweloperskim. Skutecznie ogranicza to krąg osób uprawnionych do ubiegania się o zwrot podatku.

Co pozostanie bez zmian?

Bez zmian pozostanie katalog produktów budowlanych, od których będzie można odliczyć podatek. Obowiązujące obecnie przepisy o zwrocie podatku, których stawka w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, wzrosła z 7 procent do 22 procent, a następnie, po reformie do 23 procent, pozostaną bez zmian.

Jak mają wyglądać formalności?

Wraz z wprowadzeniem ustawy, 1 stycznia 2014 roku, biurokracja wzrośnie. Ubieganie się o zwrot podatku za materiały budowlane zostanie znacząco sformalizowane. Wniosek o zwrot będzie mógł być złożony wyłącznie w tym samym roku, w którym uzyska się pozwolenie na budowę. Ponadto wniosek będzie mógł być złożony tylko jeden raz.

Zwrot będzie można uzyskać tylko z faktur, które zostały wystawione po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Jest to dość niekorzystna zmiana, ponieważ obecnie można było się ubiegać o zwrot VAT również za faktury wystawione przed uzyskanie pozwolenia.

Comments ( 2 )

  1. / Replykrzysztof
    Już wiadomo że "prawa nabyte" w 2013 roku to jakaś kpina z prawa. Przypominam że prawa nabyte to prawa obowiązujące w danym okresie czasu a w Polsce nie ma chyba czegoś takiego jak prawo, albo przestrzeganie prawa. Wszystko zostało zmienione oczywiście na niekorzyść podatników. Spora grupa ludzi została wprowadzona w błąd przez ministerstwo finansów "prawami nabytymi" i rozłożyło sobie inwestycje do 2018 roku. Niestety mogą sobie tylko pomarzyć o przestrzeganiu "praw nabytych". Mama nadzieje że pojawi się jakiś pozew zbiorowy chętnie się przyłącze. Są duże szanse na właściwe wyjaśnienie znaczenia terminu "prawa nabyte" przez sąd. Pozdrawiam
  2. / Replyjagódka
    zgadzam się z powyższym. właśnie analizuję kwestię vatu od materiałów, szukami info (dla tych co też znalazłem m.in. dość dobry tekst: eporady24.pl/zwrot_vat_materialy_budowlane,artykuly,15,87,1174.html) sam już wiem, że nic nie wiem ;P naprawdę miesza się, czy zwrotu można dochodzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>