Zmiany w rocznych rozliczeniach podatku

Zmiany w rocznych rozliczeniach podatkuMinisterstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian dotyczących sposobu rozliczeń podatkowych. Rząd dąży do tego, aby obowiązek wstępnego wypełniania PIT-ów przejęły Urzędy Skarbowe.

W pierwszym etapie, aby rozpocząć wdrażanie nowego projektu, wszyscy pracodawcy będą zobligowani do wypełniania elektronicznych zeznań. Wpisywane tam dane mają zawierać wysokość pobranych przez pracodawcę zaliczek bądź zryczałtowanego podatku. Na chwilę obecną, do wypełniania elektronicznych deklaracji, zobligowane są firmy zatrudniające powyżej 5 pracowników. Jednakże zeznania dotyczą wyłącznie raportów kierowanych do ZUS. W przyszłorocznych planach Ministerstwa jest zobowiązanie wszystkich zleceniodawców oraz pracodawców do wypełniania PIT-INF i PIT-ZR. Formularze te mają zastąpić odpowiednio PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR. W przypadku, gdyby przedsiębiorca nie dysponował dostępem do komputera i internetu, miałby prawo wypełnić powyższe wnioski bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

W dalekosiężnych planach, zmiany takie mają doprowadzić do sytuacji, gdy same Urzędy, w roku 2015, wypełnią za podatnika, jego zeznanie podatkowe. Stanie się to możliwe na podstawie otrzymywanych informacji odnośnie dochodów podatnika, przekazywanych bezpośrednio od pracodawcy, banków oraz innych instytucji, które pobierają i odprowadzają zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany. Informacje te, według obowiązujących regulacji, muszą zostać dostarczone do końca lutego.

Oznacza to, że w okresie do 1 miesiąca, podatnik otrzyma wstępnie wypełnione zeznanie. Będzie ono dostępne on-line, na specjalnie przygotowanej do tego platformie e-Podatki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez wychodzenia z domu, będzie można sprawdzić wszystkie dane zawarte w formularzu PIT. Jeżeli wszelkie dane, szczególnie wysokość dochodu i odprowadzonych zaliczek na podatek, będą poprawne, podatnik jednym kliknięciem będzie mógł zeznanie zaakceptować. W momencie, gdy wystąpią jakiekolwiek niezgodności w wypełnionych przez Urząd drukach, a stanem faktycznym, również będzie możliwe dokonanie korekty. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy podatnik będzie chciał rozliczyć się z małżonkiem, dodać przysługujące mu ulgi.

Docelowo serwis e-Podatki ma zastąpić nieco przestarzały POLTAX. Zbierane tu informacje będą scentralizowane, dostępne dla każdego Urzędu Skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>