Zmiany w podatkach od początku 2022 r.

Z dniem 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie „Polski Ład”, czyli plan rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość na odbudowanie krajowej gospodarki po pandemii koronawirusa. Reformy, które znalazły się w programie, obejmują wiele kwestii, także te związane z zagadnieniami podatkowymi. Co konkretnie się zmieni w tym obszarze i kogo będzie dotyczyć?

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej

Nowe regulacje od początku 2022 roku nie dają możliwości, aby zmniejszyć podatek o składkę zdrowotną. Do tej pory wynosiła ona 9 proc. i była wyliczana od podstawy do opodatkowania, ale 7,75 proc. mogło zostać odliczone od podatku, zaś osoba zatrudniona była de facto obciążona składką w wymiarze 1,25 proc. podstawy opodatkowania. Obecnie pracownik zostaje całkowicie pozbawiony tej możliwości, co spowoduje, że dochód zostanie pomniejszony o całą wartość składki zdrowotnej tj. 9 proc. podstawy opodatkowania.

Zerowy PIT dla pracujących seniorów

„Polski Ład” reguluje także kwestie osób, które nabyły prawo do pobierania emerytury, ale z niej czasowo rezygnują ze względu na aktywność zawodową. Seniorzy, którzy są zatrudnieni w ramach umowy o pracę czy zlecenie lub prowadzą przedsiębiorstwo, rozliczając się według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, od 2022 roku nie będą zobligowani do zapłacenia podatku dochodowego. Takie zwolnienie dotyczy dochodów do wysokości 115 528 zł rocznie, w tym 30 tys. zł jako kwota wolna od podatku oraz 85 528 zł ulgi.

Wprowadzenie tzw. ulgi na powrót

PIS w swoich reformach nie zapomniał także o Polakach pracujących za granicą. W celu zachęcania rodaków do powrotu i ponownego stania się polskimi rezydentami podatkowymi „Polski Ład” daje szansę emigrantom na zwolnienie z podatku dochodowego do kwoty 85 528 zł w roku podatkowym, zaś nadwyżka zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych. Zwolnienie może trwać przez cztery kolejne lata podatkowe i to podatnik ustali, czy rozpocznie się w roku powrotu do kraju, czy w kolejnym.

Zmiana kwoty wolnej od podatku

Nowym przepisom podatkowym podlega także kwota wolna od podatku – została podniesiona z dotychczasowych 8 tys. do 30 tys. zł. Ponadto przestaje być degresywna, co oznacza, że nie maleje przy wzroście dochodów. Do tej pory osoby zarabiające więcej niż 127 tys. zł nie miały opcji zmniejszenia obciążenia, a wolną kwotę od podatku ustalano proporcjonalnie tj. zależnie od dochodu. Od 2022 roku każdy podatnik, który rozlicza się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, zapłaci podatek jedynie od nadwyżki dochodów, czyli od kwoty powyżej 30 tys. zł.

Nowy limit drugiego progu podatkowego

W „Polskim Ładzie” znalazł się również zapis zmieniający graniczną kwotę dochodu przy drugim progu podatkowym. Od tego roku pracownicy zarabiający do 120 tys. zł rocznie będą opodatkowani stawką 17 proc., zaś nadwyżka tej kwoty 32 proc. daniną. Dotychczasowy próg podatkowy znajdował się na poziomie 85 528 zł rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>