Zerowy PIT dla młodych

Rozliczanie PIT-a

Z dniem 1 sierpnia 2019 roku zaczął obowiązywać zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Nie dotyczy on jednak wszystkich młodych, a tych, którzy w poprzednim roku nie osiągnęli dochodu większego niż 85 828 złotych. Nowe zasady będą w pełni respektowane od początku 2020 roku, więc zmiany zaczną być odczuwalne za kilkanaście miesięcy.

Zerowa stawka zastąpiła standardowy próg 18 procent, dlatego też pensja netto będzie wyższa. Ze względu na wprowadzenia nowego podatku w trzecim kwartale roku, przy jego wyliczeniu będzie odbywało się to od kwoty 35 636,67 zł, ponieważ tyle wynosi 5/12 z 85 528 zł. Pracownicy nie będą otrzymywać większych pensji, a ewentualny zwrot podatku będzie można uzyskać w połowie 2020 roku.  Istnieje jednak możliwość zgłoszenia u pracodawcy specjalnego wniosku o nieodprowadzanie zaliczek na podatek, by co miesiąc uzyskać dodatkowe pieniądze. Wyrównanie nastąpi 1 stycznia 2020 roku i od tego dnia młodzi pracownicy uzyskają wyższą wypłatę. Niemniej nadal będzie widoczny podział na pensje netto i brutto, gdyż w obowiązku pracodawcy pozostaje opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne.

Szacuje się, że z zerowego PIT-u skorzysta aż 2 mln młodych pracowników, którzy dzięki temu co miesiąc uzyskają dodatkowe pieniądze. Przy minimalnym wynagrodzeniu, które od 2020 roku będzie wynosić 2450 zł brutto, będzie to 109 zł. Osoby zarabiające więcej otrzymają jeszcze więcej, nawet kilkaset złotych. Takie zarobki mają zadziałać na nowych pracowników, którzy stawiają pierwsze roku na rynku pracy. Wyższą pensja na start to ważny argument i szansa na znalezienie efektywnej osoby na nowe stanowisko. Niemniej pojawiają się też głosy negatywne, sugerujące możliwość faworyzowania pracowników poniżej 26. roku życia, którzy będą zakład pracy mniej kosztować niż np. osoby zbliżające się do emerytury. Rodzi to ryzyko niskiej konkurencyjności na rynku pracy. Jednak czy powyższy obawy się potwierdzą, będzie można sprawdzić dopiero za kilkanaście miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>