Zapowiedzi finansowe w exposé nowego rządu

fot. B-D-S/bigstockphoto.com

Tradycją każdego nowo wybranego rządu jest przedstawienie przez jego przedstawiciela – Prezesa Rady Ministrów, programu działania w postaci exposé. 18 listopada 2015 roku, desygnowana na premiera RP Beata Szydło, zaprezentowała przed niższą izbą parlamentu przemówienie programowe. Jak przewidywali komentatorzy sceny politycznej, wiele przedwyborczych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, w tym tych dotyczących pomocy socjalnej, wieku emerytalnego i polityki podatkowej, zostało potwierdzonych.

Najważniejszym punktem, określanym jako priorytetowy w polityce nowego rządu, wskazanym przez obecną premier, jest program wsparcia polskich rodzin, pod nazwą „Rodzina 500+”. Zakłada on pomoc w postaci comiesięcznych wypłat tak zwanego świadczenia wychowawczego w wysokości pięciuset złotych na drugie i każde kolejne dziecko. W rodzinach o trudnej sytuacji materialnej, o dochodzie netto nieprzekraczającym ośmiuset złotych na jednego członka rodziny lub tysiąca dwustu w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego, proponowane wsparcie miałoby być udzielane już dla pierwszego dziecka. Świadczenia mają być wypłacane na dzieci w wieku do osiemnastego roku życia.

Nowa polityka prorodzinna będzie miała na celu walkę z biedą dotykającą rodzin wielodzietnych (wsparcie w zakresie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka) oraz „odwrócenie negatywnego trendu demograficznego”. Szacowany koszt programu w 2016 roku wyniesie dwadzieścia jeden miliardów złotych. Zgodnie z założeniami ekipy rządzącej, środki na jego realizację mają pochodzić między innymi z wprowadzonych podatków sektorowych (bankowego od aktywów i podatku od supermarketów – od przychodów sklepów wielkopowierzchniowych), zwiększonego poboru dywidend, zwiększonej kwoty deficytu oraz lepiej ściągalnego (uszczelnionego) podatku VAT.

Kolejnym, głośno zapowiadanym – między innymi jako propozycja jednego z pytań referendum wnioskowanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a potwierdzonym przez Beatę Szydło, punktem polityki nowego rządu będzie przeprowadzenie reformy emerytalnej, skutkującej obniżeniem wieku emerytalnego do sześćdziesiątego roku życia w przypadku kobiet i sześćdziesiątego piątego roku życia w przypadku mężczyzn. Wprowadzone zmiany miałyby przywrócić wiek przechodzenia na emeryturę obowiązujący przed tak zwaną ustawą emerytalną, uchwaloną przez poprzednią ekipę rządzącą, zgodnie z którą docelowym wiekiem emerytalnym, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, miał być sześćdziesiąty piąty rok życia. Nowy rząd planuje również podniesienie emerytur – zwłaszcza tych o najniższej wysokości.

Potwierdzone w exposé, a wcześnie zapowiadane w programie wyborczym, propozycje zmian podatkowych dotyczą w szczególności wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw (sektor MSP), sprowadzającego się między innymi do obniżenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), z obecnie obowiązującej dziewiętnastoprocentowej stawki opodatkowania do piętnastu procent w przyszłym roku, a także podniesienia kwoty wolnej od podatku (poziomu dochodu, od którego nie jest odprowadzany podatek dochodowy), do ośmiu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>