Zainteresowanie PPK mniejsze niż oczekiwane

Andreyuu/bigstockphoto.com

Według najnowszych danych na PPK zdecydowało się 40% pracowników. Zainteresowanie jest mniejsze niż oczekiwane. Jaki może być tego powód?

Pracownicze Plany Kapitałowe

PPK to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania. Pracownicy firm mogą do niego dołączyć, aby po ukończeniu 60 roku życia otrzymać dodatkowe oszczędności emerytalne. PPK weszło w życie od 1 stycznia 2019 roku, jednak wdrażanie programu było stopniowe. Najwcześniej przystąpiły do niego największe firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Zainteresowanie programem

I tak pierwszy etap wdrażania PPK w największych firmach uległ zakończeniu. Jak przedstawiają się statystyki dotyczące chęci pracowników do uczestnictwa w nim? Według raportu sporządzonego przez Instytut Emerytalny i kancelarię Wojewódka i Wspólnicy ,,Poziom partycypacji w programie pracowniczych planów kapitałowych” zainteresowanie programem waha się między 20 a 69 procentami, natomiast średni poziom uczestnictwa to 39–42 procent.

Dodatkowo, autorzy raportu analizując kilkadziesiąt największych firm, w których zostało wdrożone PPK doszli do ciekawych wniosków. Otóż, w zakładach pracy, w których istnieją i działają związki zawodowe, udział zatrudnionych osób w programie jest wyższy niż w przypadku firm, gdzie związki zawodowe nie istnieją. Wynosi on do 45 procent. Okazało się również, że wielkość zakładu nie ma znaczącego wpływu na poziom uczestnictwa pracowników w PPK. Natomiast, w firmach, gdzie większość pracowników jest zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie, a nie umowy o pracę, partycypacja pracowników w PPK jest mniejsza.

Jeżeli porównamy te dane z wcześniej oczekiwanym poziomem partycypacji to są one dość niskie. Twórcy Pracowniczych Planów Kapitałowych szacowali je bowiem na 75 procent. Warto jednak podkreślić, że mimo stosunkowo niskiego poziomu uczestnictwa pracowników PPK, jego twórcy nie są rozczarowani wynikiem. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju – Bartosz Marczuk – podkreśla, że jest przekonany, że poziom zainteresowania programem, a także liczba jego uczestników będzie rosła. Jego zdaniem Polacy muszą nabrać zaufania do PPK, a dotychczasowy jego brak jest spowodowany nieufnością do rynków kapitałowych oraz złymi wspomnieniami z OFE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>