Właściciel firmy może odliczyć 50% VAT na paliwo

Odliczenie VAT od paliwa
fot. Dusan Zidar/bigstockphoto.com

Z początkiem lipca weszły w życie zmiany dotyczące odliczania VAT od paliwa wykorzystywanego do eksploatacji aut służbowych. Po zmianach możliwe będzie odliczenie podatku od samochodów osobowych o przeznaczeniu mieszanym, czyli używanych zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej jak i prywatnie. Nowe przepisy znoszą zakaz wprowadzony w kwietniu 2014 r. odliczania 50% VAT od zakupionego paliwa. Każdy właściciel firmy będzie więc mógł odliczyć 50% VAT od wydatków na paliwo do samochodu używanego do celów służbowych i prywatnych.

Nie sposób mówić o lipcowej nowelizacji bez naświetlenia przepisów obowiązujących od kwietnia 2014 r. Wtedy bowiem ustawodawca dopuścił możliwość odliczania podatku VAT od samochodów służbowych w zakresie wydatków związanych z samochodem. Jeśli przedsiębiorca wykorzystywał samochód wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością, miał prawo do odliczenia 100% VAT wydatków, które ponosił w związku z samochodem.

Musiał przy tym spełnić dodatkowe obowiązki, tj. posiadać badanie techniczne pojazdu wykonane przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów oraz udowodnić, że auto nie było użytkowane do celów innych niż firmowe. Cechy konstrukcyjne, jakie musiał posiadać samochód, od którego możliwe było całkowite odliczenie VAT to:

  • posiadanie jednego rzędu siedzeń oddzielonego od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą,
  • posiadać kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjne oddzielne elementy pojazdu.

W praktyce oznaczało to, że odliczenie możliwe było od wydatków dotyczących samochodów:

  • ciężarowych powyżej 3,5 tony,
  • samochodów specjalnych, np. koparek,
  • samochodów z zaświadczeniem VAT-1a, VAT-1b, VAT-2,
  • samochodów poniżej 3,5 tony, przeznaczonych wyłącznie do celów służbowych, jeśli spełnione były dodatkowe warunki.

Jeśli natomiast samochód użytkowany był również do celów prywatnych, wtedy przedsiębiorca mógł odliczyć 50% wydatków z nim związanych, poza wydatkami na paliwo, jednak prawo to zostało dodatkowo obostrzone, i nie mogły z niego korzystać:

  • samochody osobowe,
  • pojazdy inne niż samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, w których liczba siedzeń łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 1, 2 lub 3 dla pojazdów, których ładowność wynosi kolejno mniej niż 425 kg, mniej niż 493 kg, mniej niż 500kg.

Wprowadzone wcześniej przepisy (kwiecień 2014 r.) ustalały więc podział pojazdów na dwie grupy:

  • uprawnione do odliczania 100% VAT, jeśli są użytkowane wyłącznie do działalności gospodarczej,
  • uprawnione do odliczenia 50% VAT, jeśli są użytkowane do celów prywatnych i firmowych.

Po lipcowych zmianach do grupy drugiej dołączą auta, które nie korzystały z odliczenia w okresie od 01 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. Oznacza to, że z możliwości odliczenia 50% VAT mogą korzystać auta osobowe wykorzystywane zarówno do celów prywatnych i służbowych.

Do odliczenia podatku uprawnia faktura wystawiona za zakupione paliwo, jednak co ważne – zmiany dotyczą wyłącznie zakupów dokonanych po 30 czerwca 2015 r. Oznacza to, że jeśli paliwo zostało zakupione 29 czerwca, a faktura wystawiona już po lipcowych zmianach, to odliczenie połowy VAT nie będzie możliwe. W takim wypadku przy rozliczeniu należy zastosować przepisy obowiązujące miedzy 01 kwietnia 2014 r. a 30 czerwca 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>