Waloryzacja emerytur już wkrótce

Według informacji, jakie podała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z coroczną waloryzacją, w czerwcu br. zasoby zgromadzone przez osoby ubezpieczone w ZUS na kontach ze składkami na ubezpieczenie emerytalne, wzrosną o 9,33 proc. Wskaźnik dotyczący waloryzacji stanu subkont wyniesie zaś 7,07 proc. Zapowiadane zmiany mają być korzystne dla 24 mln ubezpieczonych obywateli.

Wskaźnik waloryzacji składek, który w 2022 roku ma wynieść 9,33 proc., jest także stosowany przy ustalaniu kapitału początkowego osób, które podejmowały pracę zarobkową przed 1999 rokiem. Wielkość wskaźnika waloryzacji składek jest w dużej mierze zależna od wysokości inflacji, ale również wzrostu wartości składek emerytalnych w roku poprzedzającym. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez ZUS, waloryzacja w żadnym przypadku nie będzie ujemna.

W kwestii waloryzacji subkont, na podstawie zapowiedzi płynących z komunikatów ZUS, w 2022 roku wyniesie ona 7,07 proc. Na subkontach znajdują się zarówno środki przetransferowane z otwartych funduszy emerytalnych, jak i te pochodzące ze składek emerytalnych, które były opłacane od maja 2011 roku. Waloryzację subkont determinuje przeciętny wzrost nominalnego PKB notowany w czasie ostatnich pięciu lat, jakie poprzedzały datę waloryzacji i nie może mieć ona także wartości ujemnej.

Opierając się na wyliczeniach ZUS, obywatel, który na swoim koncie emerytalnym ma zgromadzone 450 tys. zł, zyska niemal 42 tys. zł, zaś w przypadku ubezpieczonego z zasobami rzędu 850 tys. zł jego stan posiadania zwiększy się o przeszło 79 tys. zł. Jak podkreśla prezes ZUS, wskaźnik waloryzacji składek na przestrzeni ostatnich lat utrzymywał się na wysokim poziomie, tj. w 2019 roku – 9,2 proc., w 2021 roku – 8,94 proc. W 2020 roku stany kont powiększyły się o 5,41 proc., a sama waloryzacja równoważyła wysokość inflacji oraz procesy gospodarcze związane z sytuacją pandemiczną w pierwszym roku jej trwania. Informacje na temat kapitału emerytalnego po wprowadzonej waloryzacji będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w drugiej połowie czerwca br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sygnalizuje także, że zaprzestano wysyłania listów papierowych z komunikatami. Są one praktykowane tylko na wyraźną prośbę obywatela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>