Uproszczenie podatku od wynajmu mieszkania

Na uproszczenie przepisów dotyczących opodatkowania najmu czekało wielu właścicieli mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że problematyczne kwestie wkrótce staną się jasne, a coroczne rozliczenia nie będą skutkować sporami z fiskusem. Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym ma wejść w życie w 2021 roku.

Najem prywatny czy biznesowy? Wkrótce nie będzie to miało znaczenia

Obecnie wysokość podatku dochodowego zależy od rodzaju wynajmu. W sytuacji, gdy najem prowadzony jest jako działalność gospodarcza, z fiskusem rozliczyć można się na zasadach ogólnych lub według podatku liniowego (19 procent).

W przypadku najmu prywatnego właściciele mieszkania mają do wyboru dwie formy opodatkowania – na zasadach ogólnych oraz ryczałtem. W pierwszym przypadku wysokość podatku wynosi 17 proc. i 32 procent przy kwocie dochodu powyżej 85 528 zł. W przypadku rocznego dochodu do kwoty 8 tysięcy zapłacenie podatku nie jest konieczne. Warto wiedzieć, że rozliczanie się na zasadach ogólnych umożliwia odliczenie kosztów uzyskania przychodów.

Inaczej jest w przypadku ryczałtu, gdzie podatek wynosi 8,5 procent i 12,5 procent od nadwyżki.
Taka forma rozliczania z fiskusem jest chętniej wybierana przez właścicieli mieszkań, co jednak budzi wiele wątpliwości skarbówki. Trudność sprawia rozróżnienie między najmem prywatnym a biznesowym. Obecnie przepisy podatkowe nie są jasne, a dodatkowo ich interpretacja zależy od Izb Skarbowych.

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za wynajem w ramach prowadzenia działalności gospodarczej uważa się najem ciągły i zorganizowany, a więc udostępnianie większej liczby nieruchomości, korzystanie z usług pośredników i usługodawców, w tym np. organizacja śniadań lub korzystanie z oferty firm sprzątających.

Wraz z przyjęciem projektu nowelizacji ustaw o podatku dochodowym rozróżnienie między najmem biznesowym i prywatnym stanie się jednak zbędne.

Zasady opodatkowania najmu staną się prostsze

Za kilka miesięcy mają wejść w życie zmiany upraszczające opodatkowanie najmu. W efekcie już w 2021 roku wszyscy właściciele mieszkań będą mogli rozliczyć się z fiskusem na podstawie ryczałtu i jednakowej stawce – 8,5 procent przychodów oraz 12,5 proc. od nadwyżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>