Ulga dla klasy średniej – na czym polega?

Nowe zasady wprowadzane przez rząd, zgrabnie nazywane Polskim Ładem, obejmują też zmiany w prawie podatkowym. Od stycznia 2022 na innych zasadach wyliczany jest między innymi podatek dochodowy (PIT). Nowe regulacje najbardziej zainteresują osoby zaliczane do tak zwanej klasy średniej. Jednym z istotniejszych wprowadzonych rozwiązań jest ulga dla klasy średniej. Sprawdźmy więc, komu przysługuje i na jakich zasadach jest wyliczana.

Komu pomogą nowe przepisy?

Na początek warto ustalić, kto należy do wspomnianej w ustawie klasy średniej. Według nowych przepisów w grupie tej znajdują się Polacy pracujący na etacie lub przedsiębiorcy zarabiający rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł. W praktyce oznacza to, że jeśli miesięcznie zarabiasz między od 5 701 zł do 11 141 złotych brutto. Co ważne ulga naliczana jest automatycznie i aby skorzystać z preferencyjnych warunków rozliczeniowych, nie trzeba składać żadnych dodatkowych zaświadczeń.

Omawiana przez nas ulga przysługuje również małżeństwom. Aby sprawdzić, czy pozwalają na nią również nasze dochody, należy wziąć pod uwagę sumę wspólnych rocznych dochodów. Prawo do płacenia niższego podatku będzie przysługiwało zarówno mężowi, jak i żonie, jeśli razem w roku zarabiają nie mniej niż 68 412 zł i nie więcej niż 133 692 zł.

Nowy Ład w praktyce

Kluczowe zmiany, jakie wprowadza Nowy Ład jest zmiana wysokości kwoty wolnej od podatku. Została ona podniesiona z 8 do 30 tysięcy złotych. Kwoty wyższe, ale nie przekraczające 120 tysięcy złotych, będą opodatkowanie na poziomie 17%. Co ważne od uzyskanej kwoty należy odjąć 5 100 zł. Od dochodu wyższego niż 120 tysięcy złotych rocznie trzeba odprowadzić aż 15 300 zł podatku plus 32% kwoty powyżej rzeczonych 120 tysięcy.

Jak widać wyliczenia te nie są oczywiste i mogą wzbudzać wątpliwości szczególnie krótko po wprowadzeniu nowych przepisów. Dlatego jeśli na etapie wyliczania kwoty wolnej od podatku pojawiają się wątpliwości, warto skorzystać z pomocy specjalisty — doradcy podatkowego, żeby mieć pewność.

Nowe progi podatkowe

Ulga od podatku dochodowego została podzielona na dwa progi. Jeśli twój roczny dochód mieści się w przedziale między 68 412 złotych, a 102 588 złotych, zapłacimy maksymalnie o 286,84 złotych mniej podatku. Kwoty te dotyczą oczywiście rozliczenia rocznego i pierwszego progu rozliczeniowego.

Drugi próg będzie obejmował roczne pensje na poziomie od 102 588 do 133 692 złotych. Podatek od takich zarobków będzie niższy i może wynosić maksymalnie 2 286,84 zł. W praktyce oznacza to, że w pierwszym progu podatkowym każda podwyżka pensji przekłada się na wyższą ulgę. W drugim, przeciwnie, im więcej zarabiamy, tym większy czeka nas podatek. Jego stawka dla pierwszego progu wynosi 17%, a dla drugiego 32%.

Już na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane i rzeczywiście, nowe regulacje podatkowe nie są proste do zastosowania. W założeniu służą jednak słusznemu celowi. Nowa ulga ma wesprzeć klasę średnią, czyli osoby pracujące o przeciętnych dochodach. Czas pokaże, czy będzie to skuteczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>