Ubezpieczenie chorobowe nie dla wszystkich bezrobotnych

Ubezpieczenie chorobowe nie dla wszystkich bezrobotnychPoziom bezrobocia w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zarejestrowani w pośredniakach nie pracują, bo trudno jest im znaleźć zatrudnienie. Spora część z „bezrobotnych” jest w wygodnym położeniu, a zasiłki to ich sposób na życie.

Do tej pory, każdemu, kto zarejestrował się w urzędzie pracy przysługuje prawo do ubezpieczenia chorobowego. Każdy formalny bezrobotny może więc leczyć się na koszt państwa. Przy tak dużym bezrobociu to spory wydatek z budżetu państwa. Nie da się też ukryć, że takie rozwiązanie prowadzi do patologii. Bezpłatne leczenie przysługuje bowiem nawet tym, którzy nie chcą pracować, a do urzędu zgłaszają się tylko dlatego, bo zależy im na składkach zdrowotnych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce przeciwdziałać takim nadużyciom i już planuje wprowadzenie znaczących zmian, które mogą obniżyć stopę bezrobocia nawet o trzy punkty procentowe. Minister Kosinak-Kamysz zapowiedział, że trwają prace, by prawo zmienić tak, aby tylko faktycznie zainteresowani znalezieniem zatrudnienia mieli ten przywilej i mogli korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób prowadzona będzie weryfikacja i podział bezrobotnych na tych „uczciwych” i „nieuczciwych”.

W założeniu urzędy pracy nie płaciłyby składek do ZUS-u, a tylko przekazywały do niego informacje o tym,  że bezrobotnemu przysługuje prawo do ubezpieczenia chorobowego. Obecnie bezrobotnym, którzy nie stawiają się w UP w wyznaczonym terminie urzędnik ma obowiązek zawiesić opłatę składek na trzy miesiące. W przyszłości miałyby być to aż dwa lata.

Comment ( 1 )

  1. / ReplyMaciej
    piszecie o zdrowotnym a nazywacie chorobowym. błąd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>