Świadczenie rodzicielskie – lepsze becikowe

Swiadczenie rodzicielskie

Początek roku kalendarzowego często niesie ze sobą zmiany (lub ich zapowiedzi) w prawie. 7 stycznia bieżącego roku zostały oddane do konsultacji społecznych projekty przygotowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dotyczące świadczeń rodzicielskich – tak zwanego becikowego, rocznych urlopów rodzicielskich oraz uprawnienia do otrzymywania świadczeń rodzinnych. Proponowane zapisy mają wejść w życie z 1 stycznia 2016 roku.

Najbardziej spektakularna zmiana będzie dotyczyła zapomogi wypłacanej rodzicom z tytułu narodzin dziecka. Obecnie jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 złotych (na rękę) na jedno dziecko, pod warunkiem że dochód rodzinny, w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza 1922 złotych i dotyczy wyłącznie osób uprawnionych do urlopu rodzicielskiego (zatrudnionych na umowę o pracę/zlecenie).

Przedstawiony projekt przewiduje wypłacanie 1000 złotych miesięcznie przez rok od urodzenia dziecka (w przypadku urodzenia wieloraczków, okres ten może zostać wydłużony nawet do 71 tygodni). Świadczenie będzie wypłacane bez względu na sytuację zawodową rodziców (rodzica); będzie ono przysługiwało zarówno osobom zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę zlecenie (pod warunkiem dobrowolnego opłacania składek), jak i osobom bezrobotnym (zarejestrowanym w Urzędzie Pracy), studentom oraz rolnikom (opłacającym składki w KRUS-ie). Dodatkowo, świadczenie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu – jeśli w ciągu roku rodzic opiekujący się dzieckiem podejmie pracę (do połowy wymiaru), świadczenie zostanie obniżone o połowę.

Znaczące jest również to, że rodzice dzieci urodzonych jeszcze w 2015 roku będą mogli otrzymywać świadczenia w roku 2016 przez odpowiednio krótszy okres, tzn. jeśli dziecko urodzi się na przykład 1 października 2015 roku, będą oni otrzymywali świadczenia przez kolejnych dziewięć miesięcy 2016 roku.

W przypadku przyjęcia dzieci na wychowanie przez (przyszłych) rodziców adopcyjnych lub osób będących rodzicami zastępczymi, proponowane zmiany będą dotyczyły dzieci w wieku do ukończenia siódmego roku życia lub dziesiątego roku życia, jeśli nastąpi odroczenie obowiązku szkolnego.

Od dnia urodzenia dziecka, rodzice będą mieli 3 miesiące na zgłoszenie się po świadczenia. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek – świadczenie będzie wypłacane dopiero od momentu złożenia dokumentu.

Zmiany dotyczyć będą również rocznych urlopów rodzicielskich*. Projekt zakłada uproszczenie i ujednolicenie zasad, wydłużenie czasu na wykorzystanie urlopu przez ojców i możliwość wymieniania się świadczeniem po czternastym tygodniu.

Ministerstwo chce również wprowadzić zmianę dotyczącą uprawnień do świadczeń rodzinnych, takich jak: „becikowe”, samotna opieka nad dzieckiem, urlop wychowawczy, wychowywanie dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenie, rehabilitacja dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcie roku szkolnego i nauka dziecka poza miejscem zamieszkania. Projekt „Złotówka za złotówkę” zakłada, że w przypadku przekroczenia ustawowego progu dochodowego, rodzice nie stracą prawa do pobierania świadczenia – zostanie ono odpowiednio obniżone o kwotę, o jaką próg został przekroczony.

Szczegółowe informacje dotyczące polityki prorodzinnej dostępne są na stronie przygotowanej przez MPiPS: www.rodzicielski.gov.pl.

_______________________________
*Urlop rodzicielski trwa 26 tygodni, mogą z niego korzystać matki i ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia, pod warunkiem opłacania składek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>