Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonkówSkładanie corocznej deklaracji PIT jest dla wielu podatników bardzo uciążliwie. Dlatego też, jeżeli pozostajemy w małżeństwie, lepiej jest skorzystać z możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego, razem z małżonkiem. W takim wypadku konieczne jest wypełnienie tylko jednego druku deklaracji PIT, nawet pomimo tego, że każdy z małżonków korzysta z ulg i odliczeń osobno.

Korzyści wynikające ze wspólnego rozliczenia

Obecnie przepisy właściwej ustawy, stanowią, że podatek jest naliczany na obydwu małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów obydwojga. W związku z tym złożenie wspólnej deklaracji podatkowej PIT jest korzystne w momencie, kiedy jeden z małżonków zarabia kwotę będącą podstawą do wejścia w wyższy próg podatkowy. Drugą sytuacją, kiedy złożenie wspólnej deklaracji podatkowej jest korzystne jest sytuacja, w której obydwoje po odliczeniu wszelkich ulg uzyskują przychód w wysokości 85,528 zł. W takim przypadku wspólne rozliczenie majątkowe jest korzystne ze względu na możliwość złożenia tylko jednej deklaracji, natomiast podatek wyniesie tyle samo, co przy złożeniu dwóch oddzielnych. Największe korzyści ze wspólnego rozliczenia mają miejsce, gdy jeden w małżonków nie posiada żadnego dochodu, a drugi zarabia do 171 056 zł. Dzięki temu wysokość opodatkowania wynosić będzie jedynie 18%.

Kto może złożyć wspólną deklarację?

Aby złożyć wspólną deklarację podatkową, będącą podstawą do wspólnego rozliczenia należy przez rok odpowiadający deklaracji pozostawać we wspólności majątkowej z małżonkiem. Małżonkowie znajdujący się w innym ustroju majątkowym nie mają takiej możliwości. Warto nadmienić, że wspólność majątkowa powstaje w momencie zawarcia małżeństwa, jeśli małżonkowie uprzednio nie podejmą żadnych kroków, aby z niej nie skorzystać. Niemożliwe jest także wspólne opodatkowanie za rok, w którym zawarto małżeństwo, a także za rok, w którym powrócono do wspólności majątkowej, jeżeli małżonkowie pozostawali wcześniej w innym ustroju majątkowym. Wspólną deklarację można złożyć tylko za cały rok pozostawania we wspólności majątkowej.

Kolejną przesłanką konieczną do złożenia wspólnej deklaracji PIT jest złożenie oświadczenia informującego o tym, że dany rok powinien być opodatkowany łącznie. Oświadczenie takie jest zazwyczaj składane w momencie zaznaczenia odpowiedniego pola w deklaracji PIT. Oprócz tego oświadczenie może być także złożone w ostatecznym terminie złożenia zeznania podatkowego. Nie może być jednak ono zawarte w deklaracji korygującej, jeżeli zawierała ona oddzielne rozliczenia. Może być ono złożone w deklaracji korygującej wówczas gdy dotyczyła ona wspólnego opodatkowania. Aby oświadczenie takie było ważne może się na nim znajdować podpis tylko jednego z małżonków. Jednak warto wiedzieć, że w takim wypadku bierze on odpowiedzialność za ewentualne błędy lub poświadczenie nieprawdy.

Jak widać wspólne rozliczenie majątkowe może być bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie kwoty opodatkowania oraz jest znacznie łatwiejsze niż złożenie dwóch oddzielnych deklaracji. Dlatego też jeżeli mamy taką możliwość warto z niej skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>