Przyszły rok z nowymi dowodami osobistymi

Nowe dowody osobiste już w 2011W lipcu 2011 roku zaczną być wydawane nowe dowody osobiste. Będą znacznie różniły się od dotychczasowych. Będą odpowiedzią na większą informatyzację systemów administracyjnych i gwarantem większego bezpieczeństwa.

Największą zmianą będzie wprowadzenie czipa, który otworzy furtkę do załatwiania spraw administracyjnych w sposób elektroniczny, umożliwi on np. składanie podpisu elektronicznego. Czip będzie nośnikiem kompletu danych, które będą potwierdzeniem uprawnień do korzystania z wielu usług, w tym medycznych.

Kolejną zmianą będzie wykluczenie z dowodu sobistego rysopisu i adresu zameldowania jego właściciela. Dzięki temu dowodu osobistego nie trzeba będzie wymieniać za każdym razem, kiedy zmienimy miejsce zamieszkania. Dokument zostanie też pozbawiony odręcznego podpisu właściciela. Z nowości dodanych – dowód będzie potwierdzeniem obywatelstwa, które wcześniej nie było w nim uwzględnione. Wydanie elektronicznego dowodu osobistego będzie bezpłatne.

Dokument tożsamości będzie ważny przez 10 lat. W przypadku dzieci, które już po urodzeniu będą mogły posiadać swój dowód, jego ważność będzie uznawana przez 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>