Przychodnie opieki zdrowotnej łamią prawo

Wizyta u lekarza, który świadczy usługi w ramach porozumienia z NFZ, jest możliwa tylko za okazaniem aktualnego dowodu ubezpieczenia. Pacjent bez druku RMUA odsyłany jest z kwitkiem bądź musi zapłacić za wizytę.

Takie praktyki stosowane w wielu przychodniach  są jednak niezgodne z prawem. W rejestracji pobierana jest kaucja za wizytę bądź traktowana jest ona jako wizyta prywatna, podlegająca opłacie. To niedopuszczalne, ponieważ ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dopuszcza sytuację, w której chory może dostarczyć dowód ubezpieczenia po odbytej wizycie u lekarza.

Jeśli chodzi o przychodnie – formalności musi załatwić w ciągu 7 dni od kontaktu z lekarzem. Jeśli bez ubezpieczenia trafił do szpitala, musi potwierdzić je do 30 dni od daty przyjęcia. Dopiero wówczas, jeśli pacjent przekroczy dane terminy, placówka świadcząca usługę medyczną, ma prawo do naliczenia należności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>