Profil zaufany uruchomiony na ePUAP

Profil zaufany uruchomiony na ePUAPProfil zaufany” to klucz do załatwienia wielu spraw urzędowych. Po jego uzyskaniu kontakt z urzędem będzie możliwy on-line, co w obecnych czasach jest sporym udogodnienim.

E-administracja w Polsce przybiera coraz wyraźniejsze kształty. Od 9 czerwca 2011 roku obywatele mogą odczuć to na własnym przykładzie. MSWiA dało im możliwość zgłaszania wniosków urzędowych przez internet. Teraz, aby złożyć podanie o becikowe, kopię jakiegoś dokumentu, albo o nowe tablice rejestracyjne do samochodu wystarczy zalogować się na stronie internetowej Platformy Usług Administracji Publicznej, wypełnić potrzebny formularz i podpisać go „Profilem zaufanym”. Później wystarczy tylko czekać na maila informującego o rozwiązaniu sprawy.

Zanim jednak kontakt z urzędem w sieci będzie możliwy, należy „Profil zaufany” zdobyć. W jaki sposób? Należy przebrnąć przez rejestrację i po raz ostatni udać się do urzędu osobiście. Jest to konieczne, ponieważ urzędnik, by aktywować konto (które jest równoznaczne z podpisem elektronicznym) musi zweryfikować zamieszczone dane na podstawie dowodu tożsamości. To tyle jeśli chodzi o kontakt z urzędem. Sprawę ułatwia dodatkowo fakt, że potwierdzenia profilu można dokonać bezpłatnie w urzędzie skarbowym lub wojewódzkim, ablo ZUS-ie bez względu na adres zameldowania.

Serwis ePUAP powstał w 2008 roku jako platforma sprawnej komunikacji między petentami a urzędnikami. Teraz jeszcze lepiej może grać swoją rolę. MSWiA zapowiada, że w przyszłości, elektroniczny urząd będzie rozbudowywany, tak by oferował jeszcze większą liczbę usług niż dotychczas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>