Pracownicze Plany Kapitałowe – informacje dla pracowników i pracodawców

PPK

GUS prognozuje, że już w 2060 roku na jednego pracującego będzie przypadało więcej emerytów. Coraz trudniej będzie więc zapewnić sobie godną emeryturę przez brak zastępowalności pokoleń. Dlatego rząd przygotował program, gdzie do naszych oszczędności na jesień życia będzie się dokładało państwo i pracodawcy. Sprawdźmy szczegóły.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program rządowy, który ma na celu zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania na emeryturę. Są nim objęci wszyscy ci, którzy polegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Jak działają PPK?

Pracodawca zakłada pracownikom rachunki PPK w wybranej instytucji finansowej. Jeśli pracownik wyrazi zgodę, czyli nie wypisze się z programu, co miesiąc jest przelewana tam część (2-4%) jego pensji brutto. Pracodawca dokłada kolejne 1,5 – 4% miesięcznie (wartość dopłaty zależy od stażu pracy konkretnej osoby oraz ogólnej polityki wynagrodzeń). Natomiast państwo wynagradza oszczędzającego wpłatą powitalną – 240 zł, a potem co roku kwotą 250 zł za regularne oszczędzanie.

Aby uniknąć podatku Belki, zgromadzone środki można wypłacić po 60. roku życia, a do tego czasu będą one inwestowane w fundusze. Te instrumenty wiążą się z ryzykiem, więc zysk nie jest pewny. Jednak nad bezpieczeństwem środków pracowników będzie czuwać Komisja Nadzoru Finansowego. Im bliżej do emerytury, tym strategia inwestycyjna ma być mniej ryzykowna. Jeśli osoba uprawniona do odebrania pieniędzy umrze przez 60. urodzinami, to kapitał zostanie przekazany jej bliskim.

PPK – kiedy można przystąpić?

Każda osoba spełniająca warunki uczestnictwa w programie jest do niego automatycznie zapisana. Kiedy to nastąpi? To zależy od wielkości firmy:

  • 1.07.2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób,
  • 1.01.2020 r. – 50 osób,
  • 1.07.2020 r. – 20 osób,
  • 1.01.2021 r. – pozostałe podmioty.

Aby zrezygnować z uczestnictwa w PPK, trzeba złożyć deklarację u swojego pracodawcy i ponawiać ją co cztery lata, jeśli podtrzymujemy swoją decyzję.

Ile można zarobić na PPK?

Na dedykowanej stronie rządowej jest dostępny kalkulator korzyści pracownika. Można tam wpisać wysokość swojego wynagrodzenia, a system wyliczy, ile będziemy mogli wypłacić. Przykładowo, gdy aktualnie zarabiamy 4 tys. zł brutto, to suma emerytalnych oszczędności po roku wyniesie 2 170 zł.

Czy warto oszczędzać w ramach PPK?

Jeśli szukamy łatwo dostępnego i bezpiecznego sposobu na odkładanie środków na jesień życia, to PPK będzie dobrym wyborem. Nie trzeba martwić się wyborem polisy czy dopełniać skomplikowanych formalności. Z drugiej strony jednak comiesięczna wpłata obniża wartość pensji na rękę i będziemy zarabiać mniej. Drugą wadą programu jest niepewność, co się z nim stanie np. po zmianie opcji rządzącej. Pojawia się wtedy ryzyko, że pieniądze przepadną. Rozwiązanie jest jedno. Na emeryturę oszczędzać warto i jeśli chcemy to załatwić bezproblemowo, to warto rozważyć PPK. Jeżeli nie przekonują nas założenia programu, to warto wybrać prywatną polisę albo chociaż zacząć oszczędzać na koncie oszczędnościowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>