Polska dość trudnym krajem dla biznesu

fizkes/bigstockphoto.com

Według raportu „Global Business Complexity Index”, opracowanego przez TMF Group, Polska jest na 10. miejscu w Europie i 21. na świecie wśród krajów z najbardziej skomplikowanymi przepisami dotyczącymi prowadzenia biznesu.

W raporcie porównano 76 krajów i terytoriów zależnych pod względem wymagań stawianych przedsiębiorcom. Brano pod uwagę trzy główne sfery: przepisy i kary, księgowość i podatki, a także kwestie związane z zatrudnianiem, wynagradzaniem i zwalnianiem pracowników. Przeprowadzono także wywiady ze specjalistami z dziesięciu jurysdykcji ocenionych najlepiej oraz dziesięciu z najgorszą punktacją, co dostarczyło dodatkowych informacji.

Dość wysoka pozycja Polski w rankingu wynika z faktu, że zagraniczny podmiot rejestrujący działalność w naszym kraju musi się zmierzyć z długotrwałym procesem zakładania firmy i skomplikowanymi wymogami administracyjnymi. Dodatkową barierą są częste zmiany przepisów prawa. Dagmara Witt-Kuczyńska, Dyrektor Operacyjny TMF Group w Polsce, podkreśliła także, że utrudnieniem dla zagranicznych przedsiębiorstw jest konieczność wypełniania dokumentów korporacyjnych w języku polskim. Jeśli chodzi o nowe przepisy dotyczące spółek, kolejne bariery to konieczność posiadania numeru PESEL przez przynajmniej jednego członka zarządu, a także wymóg podpisu elektronicznego dla każdego członka zarządu będącego kierownikiem jednostki.

Dla porównania, jeśli chodzi o sąsiadów Polski, trudniej jest prowadzić biznes na Słowacji, która znalazła się na szóstym miejscu zestawienia. Natomiast znacznie łatwiej jest w Czechach, które zajęły 48. miejsce.

Na szczycie globalnego zestawienia znalazły się: Grecja (ze względu na szybko zmieniające się, często sprzeczne przepisy i skomplikowane prawo pracy, a także utrudnienia w zatrudnianiu pracowników spoza UE), Indonezja (również zmieniające się, nieraz wzajemnie sprzeczne przepisy, skomplikowany proces rejestracji przedsiębiorstwa, restrykcyjne wymogi dotyczące składania zeznań), Brazylia (zróżnicowanie stawek VAT w poszczególnych stanach, skomplikowane praw pracy), Zjednoczone Emiraty Arabskie (wiele jurysdykcji mających odrębne przepisy, kary za błędy w deklaracjach VAT, w niektórych jurysdykcjach trzeba tłumaczyć dokumenty na arabski).

Z kolei za kraje i terytoria zależne najłatwiejsze dla biznesu uznano: Kajmany (stabilne środowisko ekonomiczne i polityczne, platforma cyfrowa ułatwiająca składanie zeznań podatkowych, zaangażowanie rządu w rozwój sektora prywatnego), Curaçao (stabilność polityczna, łatwość inwestowania w nieruchomości, powszechna znajomość kilku języków, elastyczny rynek pracy), Jersey (łatwość założenia firmy, prosty system podatkowy) oraz Tajlandię (środowisko przyjazne dla biznesu, łatwość założenia firmy, łatwość zatrudniania lokalnych pracowników przez zagraniczne firmy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>