Podatki – co się zmieni w prawie od maja?

MattZ90/bigstockphoto.com

Od 1 maja zostają wprowadzone zmiany w prawie. Chodzi przede wszystkim o objęcie spółek komandytowych CIT-em, nowe kwoty mandatów za wykroczenia skarbowe, które wzrosną nawet kilkukrotnie oraz zmiany odnoszące się do płatności za autostrady z wykorzystaniem nowego systemu poboru opłat.

Objęcie spółek komandytowych CIT-em

Jedną z kluczowych nowości w prawie jest objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT. Ta zmiana odnosi się do każdej spółki komandytowej bez względy na skalę czy też rodzaj prowadzonej działalności, status wspólników bądź strukturę własnościową.

Firmy będą musiały zapłacić podatek dwukrotnie – od dochodów spółki komandytowej 19 lub 9 proc. CIT i podatek od dochodów wspólników (gdy są osobami fizycznymi)– 19 proc. PIT albo 17 i 32 proc. wg skali podatkowej.

Jak dotąd spółki komandytowe nie były podatnikami CIT. Wspólnicy rozliczali podatek od dochodów z udziałów w spółce. Wspólnik, który był osobą fizyczną, najczęściej płacił 19 proc. podatku.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Finansów, przepisy prawdopodobnie zwolnią częściowo z podatków komandytariuszy, którzy są osobami fizycznymi. Zostanie zwolnionych aż 50 proc. ich przychodów pochodzących z tytuły udziału w spółce, jednakże nie więcej niż 60 tys. zł.

Wzrost mandatów skarbowych

Od maja br. zachodzą zmiany też w noweli ustawy o podatku akcyzowym. Te regulacje pozwalają na składanie elektronicznych deklaracji przez przedsiębiorców już od nowego roku w zakresie akcyzy. Dzięki temu nastąpi automatyczna weryfikacja oraz szybsze wykrycie firm, które dokonują nadużyć.

Obowiązująca ustawa jest ważna dla każdego przedsiębiorcy. Wysokość mandatów karnych skarbowych za wykroczenia wzrosła z dwu- do nawet pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Maksymalna kwota mandatu wzrośnie z 5,6 tys. zł do 14 tys. zł.

Maksymalna wysokość mandatu będzie zmieniać się adekwatnie do podniesionej płacy minimalnej. Rząd twierdzi, że dzięki temu zostaną odciążone sądy w sprawach odnośnie wykroczeń skarbowych. Urzędnicy zamiast kierować sprawę bezpośrednio do sądu, będą mogli wystawiać wysokie mandaty.

Walka z nieuczciwą nieobecnością w pracy

Od maja pracodawcy podczas zgłaszania do ZUS-u nowego pracownika albo zleceniobiorcy muszą podać jeszcze kod wykonywanego przez niego zawodu. Od 16 maja zaczną obowiązywać zaktualizowane wzory druków.

Kod zawodu składa się z 6 cyfr. Daje on potrzebną informację względem wykonania analizy przyczyny absencji chorobowej pracownika i jeszcze większej analizy orzekanego stopnia niezdolności do pracy.

Pobieranie opłat za drogi

Od maja będzie dostępna internetowa strona i rejestracja użytkowników e-TOLL. Jest to nowy system poboru opłat za przejazd krajowymi drogami. Zastąpi on dotychczas obowiązujący system poboru opłat viaTOLL. Dzięki temu możliwa będzie obsługa online bez osobistej wizyty w punkcie obsługi. Użytkownicy będą mieć bieżący wgląd do historii opłat i będą mogli zarządzać swoim kontem online. System będzie w pełni dostępny już od czerwca.

Źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>