Podatek od posiadania psa

Podatek od posiadania psaPodatek od posiadania psa jest jednym z podatków samorządowych ustanawianych od 2007 roku przez gminy. Zgodnie z ustawową nomenklaturą jest on nazywany opłatą od posiadania psa. Zadaniem podatku, przewidzianym w ustawie, jest zasilenie budżetu gminy dodatkowymi wpływami. Właściwym organem podatkowym zajmującym się podatkiem od posiadania psa jest prezydent miasta, burmistrz lub wójt.

Podatek od posiadania psa nie może przekraczać granic ustalonych poprzez ustawę ministra finansów. W roku bieżącym (2013) opłata ta, nie mogła przekroczyć progu 119,93 zł. Maksymalne stawki podatkowe są ustalane co roku i ulegają one zmianą. Dodatkowo, od roku 2007 zbieranie przez gminę podatku nie jest obowiązkowe, jednak w praktyce większość samorządów wprowadza go. Samorządy gminne mogą także nie pobierać opłat w określonych wypadkach, które są opisane w przyjętych przez nie uchwałach.

Zgodnie z przepisami ustawy, jednak istnieją pewne wyjątki, które gmina musi zwolnić z takiego obowiązku. Podatku od posiadania psa, nie pobiera się obligatoryjnie od członków personelu dyplomatycznego, członków personelu urzędów konsularnych, a także innych osób, które zgodnie z ustawami, umowami międzynarodowymi i zgodnie z międzynarodowym zwyczajem, działają na podobnej podstawie prawnej i są one im równe statusem. Osoby te muszą jednak posiadać obywatelstwo inne niż polskie, a także nie mogą posiadać miejsca stałego pobytu na terytorium Polski. Dodatkowo, zwolnienie z opłaty powinno odbywać się na zasadzie wzajemności. Oprócz tego zwolnione z podatku są także osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które są objęte prawami, wynikającymi z zasad zawartych w ustawach regulujących przepisy o rehabilitacji zawodowej, społecznej, zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeśli osoby te posiadają jednego psa. Przykładem może tutaj być sytuacja, w której z opłaty za posiadanie psa, zwolniony będzie niewidomy posiadacz psa-przewodnika. Ponadto także, podatek nie obejmuje osób, które przekroczyły 65 rok życia i prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe posiadając jedno zwierzę oraz podatników podatku rolnego naliczanego od gospodarstw rolnych, którzy posiadają 2 psy.

Rada gminy, w drodze uchwały, określa zasady ustalania podatków, zasady ich egzekwowania, terminu płatności i sposobu rozliczeń, a także inne kwestie odnoszące się do opłaty. Rada gminy może także zwolnić z opłat inne osoby, jeśli uzna to za konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>