Podatek celny

Podatek celnyCło to opłata za artykuły różnego rodzaju, którą pobiera państwo w momencie wywiezienia towaru poza granicę celną lub sprowadzenia go z innego państwa. Opłata ta pozwala zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Aktualnie odchodzi się od nakładania ceł, tworząc unie celne i współpracując na zasadzie wolnego handlu.

Wyróżnia się kilka rodzajów ceł:

  • cło importowe, które służy ochronie produkcji krajowej oraz podwyższeniu dochodów państwa.,
  • cło eksportowe objęte są nim przede wszystkim surowce, w ten sposób państwo chce zachęcić do produkcji krajowej,
  • cło tranzytowe, aktualnie bardzo rzadko występuje, opłata ta obejmowała kupców, przejeżdżających przez dane państwo.

Nakładanie cła skutkuje podwyższeniem ceny na towary importowe. Skutkować to może obniżką popytu na dany asortyment, a tym samym stratą części dochodu z jego sprzedaży. Oclenie zagranicznych artykułów daje szansę dla rodzimych producentów, którzy mogą produkować tańsze zamienniki, ponieważ na ich towary cło nie jest nakładane.

Sposobem na tańszy zakupy może być skorzystanie z sklepów na obszarze strefy wolnocłowej. Takim miejscami są głównie porty morskie i lotnicze, gdzie przeładowywany jest różnorodny asortyment. Punkty ten nadzoruje urząd celny, aby je prowadzić należy posiadać specjalne pozwolenie. W sklepach wolnocłowych najczęściej może kupić wysokoprocentowy alkohol, wyroby tytoniowe, markowe perfumy i słodycze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>