Podatek akcyzowy – opłata jednorazowa

Podatek akcyzowyAkcyza, zwana również podatkiem akcyzowym, to opłata nakładana na część produktów. Akcyza jest również znacznym źródłem dochodu państwa.

Do produktów objętych akcyzą zalicza się:

  • produkty energetyczne (benzyna, olej opałowy),
  • energię elektryczną,
  • alkohol,
  • papierosy,
  • niektóre kosmetyki,
  • samochody osobowe przed pierwszą rejestracją (wyroby niezharmonizowane).

Zasady zostały ujednolicone i przystosowane do tych obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Z tego właśnie powodu część towarów objętych podatkiem akcyzowym podlega harmonizacji, czyli przestrzeganiu wcześniej ustalanych wspólnych zasad, co do ich produkcji, transportowania, przechowywania i wielkości podatku. Stawki jednak różnią się, ponieważ w aktach podane są jedynie minimalne wartości, jaki wszystkie państwa członkowskie muszą wprowadzić.

Wysokość akcyzy jest zalezą od rodzaju produktu. Stawka na paliwo, alkohol i energię elektryczną dotyczy kwoty wyrobu jednostki. W przypadku wyroby tytoniowych jest procent maksymalnej ceny detalicznej.

Towary objęte akcyzą wytwarzane są jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez państwo. Podatek naliczany jest dopiero w momencie wyprowadzenia asortymentu na rynek. Opłata ta jest jednorazowa i wliczana jest w cenę towaru, tym samym koszty akcyzy ponosi konsument. Część produktów dodatkowo należy odpowiednio oznaczyć znakami akcyzowymi, czyli banderolami. Znajdują się one na wysokoprocentowych napojach alkoholowym oraz na wyrobach tytoniowych. Jedynym z powodów nakładania podatku akcyzowego jest zmniejszenie popytu na używki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>