O ile wzrośnie płaca minimalna w 2016 r.?

Wzrost płacy minimalnej w 2016

Każdego roku, jedną z istotnych, zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców, kwestii jest wysokość płacy minimalnej. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu*, stanowi ona odgórnie określaną przez państwo najniższą z możliwych płac, mającą między innymi na celu wyeliminowanie praktyki obniżania przez pracodawców kosztów poprzez zaniżenie płac oraz jednoczesne zapewnienie minimalnego poziomu dochodów pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze, wysokość wynagrodzenia pracownika ustalana jest proporcjonalnie do liczby godzin do przepracowania przez niego w danym miesiącu. Co istotne, w okresie pierwszego roku zatrudnienia, obejmującego wszystkie okresy składkowe, z wyjątkiem zatrudnienia w celu przygotowania zawodowego, nie może być ona niższa niż osiemdziesiąt procent płacy minimalnej.

Jak wskazuje ustawa, wysokość płacy minimalnej podwyższana jest każdego roku. Dla pracowników, otrzymujących najniższe uposażenie, oznacza to wzrost wynagrodzenia, dla pracodawców z kolei wiąże się ona ze wzrostem kosztów zatrudnienia, wynikającym z konieczności opłacania wyższych składek na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy oraz fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Z uwagi na interesy obu grup, rokrocznie określone środowiska przedstawiają propozycje wysokości podwyżki.

Zgodnie z ustawą, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest w oparciu o prognozowany na dany rok wskaźnik wzrostu cen (inflacji) oraz, jeśli będzie ona niższa od połowy przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia, dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanej dynamiki PKB.

  • Uwzględniając powyższy algorytm oraz przedstawione przez Ministerstwo Finansów dane, zdaniem najstarszej organizacji Pracodawców w Polsce – Pracodawcy RP, płaca minimalna w 2016 roku powinna wynieść 1782,00 złotych brutto (wzrost o około 1,8% w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w roku bieżącym).
  • W przyjętym projekcie budżetu na 2016 rok Rada Ministrów zaproponowała wzrost minimalnego wynagrodzenia z obecnego poziomu 1750,00 złotych do 1850,00 złotych brutto (wzrost o 5,7%).
  • Mając na uwadze sytuację przedsiębiorstw sektora MŚP, funkcjonujących w biedniejszych regionach kraju, Konfederacja Lewiatan proponuje natomiast podniesienie tak zwanej najniższej krajowej o około 2,9% do kwoty 1800,00 złotych brutto.
  • Związki Zawodowe – Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, postulują podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 1880,00 złotych brutto (wzrost o około 7,4%).

Biorąc pod uwagę zgłoszone propozycje, ostateczna kwota płacy minimalnej, wypracowana przez Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych (Komisja ma czas do 15 lipca), zostanie ogłoszona w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do 15 września tego roku.

________________________

*Ustawa z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 Nr 200 poz. 1679 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>