Paszport łatwiej dostępny

Paszport łatwiej dostępnyPaszport to dokument uprawniający do podróży międzynarodowych. Od czasu, kiedy Polska weszła do strefy Schengen, nie jest wymagany w granicach Unii Europejskiej. Rząd chce zapobiec utrudnieniom w ruchu turystycznym i przygotowuje zmiany w systemie wydawania paszportów. Ma być szybciej i łatwiej.

Obecnie wniosek paszportowy można złożyć jedynie w urzędzie wojewódzkim odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania. Takie rozwiązanie generuje wiele trudności. Biorąc pod uwagę to, jak obecnie jesteśmy mobilni – dostęp do biura paszportowego może być utrudniony. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach spora grupa ludzi pracuje w miejscowościach bardzo oddalonych od miejsca zamieszkania , w takich okolicznościach załatwianie spraw urzędowych jest wyjątkowo skomplikowane.

Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zmienić prawo tak, by obecne trudności przestały istnieć. W myśl nowych zasad o paszport będzie można wystąpić w dowolnym biurze paszportowym w całej Polsce bez względu na adres zameldowania. Jeśli wystąpi konieczność, by paszport wyrobić za granicą, będzie można to zrobić zwracając się do konsula w najbliższej ambasadzie.

Zmiany planowane są także w kwestii paszportów tymczasowych. Nie trzeba będzie na nie czekać tak długo jak dotychczas. Termin ich wydawanie skróci się do niezbędnego minimum, by ułatwić możliwość wyjazdu osobom w nagłych przypadkach. Bez większych kłopotów mają też być wydawane drugie paszporty. Taka konieczność zachodzi w przypadku, gdy w dokumencie znajduje się zbyt wiele wiz, a niektóre kraje nie tolerują wiz innych państw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>