OFE – za czy przeciw?

OFE - za czy przeciw?W dniu 3 lutego 2014 r. nastąpiła likwidacja części obligacyjnej Otwartego Funduszu Emerytalnego i zostało umorzone 51,5% jednostek rozrachunkowych na rachunku każdego członka OFE. Zgodnie z przepisami ustawy, składki na dotychczasowych warunkach będą przekazywane do OFE do końca czerwca 2014 r. Natomiast członkowie OFE urodzeni po 1968 r. mają prawo wyboru, czy część składki emerytalnej ulokować w funduszach emerytalnych OFE czy też w ZUS.

Obecny wybór dotyczy 2,92% zarobków, co stanowi ok. 14% z całej składki emerytalnej, a przeliczając na grosze jest to 15 groszy z jednego złotego. Pozostałe 16,6% niezależnie od nas jest przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na poczet I filaru – 12,22%, a 4,38% na subkonto w ZUS. Na mocy rządowej ustawy, cała zawartość konta w OFE będzie przenoszona na 10 lat przed emeryturą do ZUS, w ramach procesu zwanego potocznie „suwakiem Rostowskiego”. Wprowadzenie „suwaka” ma chronić przed ryzykiem, czyli silnym załamaniem się kursów rynkowych w roku przejścia na emeryturę, które spowodowałyby obniżenie kapitału emerytalnego, a przez to świadczenia emerytalnego.

Reasumując, w tym momencie ryzyko jest niewielkie, tym bardziej, że za dwa lata można zmienić decyzję i skierować całość pieniędzy do ZUS, a za cztery lata znów można ją zmienić.

Jednak decydując się na odkładanie w OFE, stwarza się dodatkową opcję oszczędzania na przyszłą emeryturę, zapewniając dwa źródła dochodu.

Nie bez znaczenia jest, że OFE 75% aktywów, inwestują w akcje (limit ten co rok będzie spadał o 20%), a więc w realną gospodarkę, wpływając na jej rozwój. Dzięki temu prywatne firmy pozyskują pieniądze na inwestycje, tworzenie miejsc pracy, ekspansję międzynarodową. Pozostała część aktywów przeznaczona jest na zakup obligacji korporacyjnych, samorządowych, emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czy listy zastawne. Oznacza to, że przyrost kapitału uzależniony jest od sytuacji na rynku kapitałowym i podlega wahaniom. Dotychczasowa średnioroczna stopa zwrotu (lata 2000-2012) była na poziomie ok. 8%. Oszczędzając w OFE należy również brać pod uwagę zmienną wycenę jednostek funduszu. Emerytura kapitałowa, zgodnie z prawem, nie podlega waloryzacji i uzależniona jest od kondycji gospodarki.

Bardzo ważnym elementem jest, że OFE nie mogą ogłosić bankructwa. Bowiem zarządzane i reprezentowane są przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), podlegają nadzorowi państwa sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Od lutego 2014 r. został ustalony maksymalny poziom opłaty od składki i wynosi 1,75%.

Wprowadzona zmiana w systemie emerytalnym nie wpłynęła na zasadę dziedziczenia. Część składki emerytalnej, co do której mamy wybór ZUS/OFE, podlega dziedziczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>