Nowe podatki w 2021 r.

Adiasz/bigstockphoto.com

Wraz z nadejściem nowego roku nadchodzą nowe podatki. Wzrosną również istniejące. Zmiany dotkną osoby prywatne, uderzą jednak szczególnie w przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2021 pięć nowych podatków. Wzrosną też istniejące

Pierwsza ważna zmiana w podatkach to wprowadzenie daniny od cukru. Podatek od cukru wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku i obejmie producentów i dostawców napojów słodzonych – za każdy litr napoju z dodatkiem substancji słodzącej lub cukru zapłacić będą musieli 0,5 zł. Opłata za dodatek tauryny lub kofeiny to natomiast opłata w wysokości 0,1 zł za 1 litr napoju.

Ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadza natomiast podatek od alkoholu w butelkach poniżej 300 ml, czyli popularnych „małpkach”. Opłata wynosi 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu sprzedawanego w małych pojemnościach.

Nowe podatki wpłyną na biznes i konsumentów

Kolejny nowy podatek dotyczy spółek komandytowych i ich wspólników. Opłata w wysokości 19 procent od osób prawnych wejdzie w życie 1 maja 2021 roku.

Utrzymana zostanie również stawka VAT, której wysokość została podtrzymana z 7 października 2020 roku. VAT nadal wynosić będzie 23 i 8 procent, zamiast wartości 22 i 7 procent, do których powrócić miała od początku przyszłego roku.

Jakich zmian mogą spodziewać się osoby prywatne?

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy bezpośrednio dotyczy ustawa o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, która podwyższa opłatę potocznie nazywaną podatkiem od deszczu. Od 1 stycznia 2021 właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych, w których zabudowa zajmuje co najmniej 50 procent powierzchni, będą musieli ponieść koszty związane ze zmniejszeniem naturalnej retencji terenowej. Wysokość podatku zależy od wielkości terenu i zastosowanego rodzaju kompensacji retencyjnej. W przypadku jej braku opłata wynosi 1,50 zł za 1 m2 na 1 rok. Gdy właściciel zbiera deszczówkę, zapłaci 0,45 lub 0,90 zł za 1 m2 na 1 rok – jest to uzależnione od ilości zatrzymanej wody.

Kolejny podatek, który wpływa bezpośrednio na finanse osób prywatnych, to opłata przekształceniowa OFE. W trakcie przeniesienia pieniędzy z funduszu OFE do IKE pobrane zostanie 15 procent kwoty. Osoby, które zdecydują się na transfer środków do ZUSU, podatek od emerytury zapłacą przy ich wypłacie.

Nadal niska pozostanie również kwota wolna od podatku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 października 2015 roku, zgodnie z którym jej wysokość powinna wzrosnąć do wysokości minimum egzystencji.

Na większe wydatki muszą przygotować się również osoby pracujące za granicą. Z nowym roku ograniczeniu ulega ulga abolicyjna. Oznacza to, że rezydenci polscy, którzy pracują za granicą, będą musieli uiścić różnice między wysokościami podatków dochodowych, jeśli taka występuje między dwoma krajami.

Podwyżki oraz nowe podatki skierowane do przedsiębiorców wpłyną również na konsumentów pośrednio, poprzez wzrost cen produktów i usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>