Konstytucja biznesu 2018 – zwolnienie z ZUS i brak ochrony

MattZ90/bigstockphoto.com

Rząd wprowadził nowe ułatwienie dla osób rozpoczynających własną działalność, proponując ulgę na start dla przedsiębiorców, niestety bez ochrony ze strony ubezpieczeń społecznych.

Zwolnienie nowych przedsiębiorców z ZUS

Rząd promuje obowiązującą od 1 marca 2018 konstytucję biznesu – przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju i uchwaloną przez sejm ustawę zawierającą pakiet zmian i ułatwień, który ma zachęcić nowe osoby do zakładania działalności gospodarczej i ułatwić początki jej prowadzenia. Chodzi tu m.in. o tzw. ulgę na start, dzięki której osoby zakładające własną firmę  przez pierwszych sześć miesięcy prowadzenia działalności będą zwolnione z obowiązku z comiesięcznego odprowadzania składek do ZUS. Przez kolejne dwa lata będą mogły płacić składki na ulgowych warunkach. Według ekspertów ulga ta może zachęcić wiele osób do założenia własnej firmy.

Niestety te z pozoru korzystne ułatwienia zawierają zapisy niepomyślne dla młodych przedsiębiorców. Ci, którzy skorzystają z tej ulgi, będą całkowicie pozbawieni ochrony wynikającej z ubezpieczeń społecznych, a ta zaś jest szczególnie istotna dla osób, które rozpoczynają własną działalność.  Z oficjalnych statystyk dotyczących wypadków przy pracy wynika bowiem, że wypadkom najczęściej ulegają osoby, które dopiero rozpoczęły pracę bądź od niedawna stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. A młody przedsiębiorca, który skorzysta z takiej ulgi na start, nie będzie mógł liczyć na żadną pomoc w razie np. nieszczęśliwego wypadku, nie będzie posiadał prawa do zasiłku na czas leczenia i rehabilitacji, a w przypadku poważniejszych komplikacji nie będzie mu przysługiwała renta inwalidzka.

Ulga na start będzie dotyczyć jedynie zwolnienia osób rozpoczynających działalność z obowiązku opłaty składek do ZUS, dzięki czemu będzie można miesięcznie oszczędzić 200 zł. Nadal pełnopłatne pozostaną składki odprowadzane na Narodowy Fundusz Zdrowia w wysokości 320 zł, będące i tak dużym obciążeniem dla osób dopiero rozpoczynających działalność. Co prawda składkę na NFZ można odliczyć od podatku, lecz by je odliczyć trzeba mieć dochody na odpowiednim poziomie, o co trudno w początkowej fazie prowadzenia biznesu.

Działalność bez rejestracji 

W ramach konstytucji biznesu pojawi się również nowa, nieistniejąca do tej pory forma prowadzenia własnej firmy – działalność nierejestrowana. Będą mogły z niej korzystać osoby fizyczne, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadziły własnej działalności i których dochody w ramach prowadzonego biznesu nie będą większe niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Osoby te będą zwolnione m.in. z obowiązku opłacania składek ZUS, lecz jedynie przy zachowaniu powyższych warunków. Rząd liczy, że w ten sposób wyrwie niektóre osoby z szarej strefy, szczególnie, że działanie jest skierowane do osób dorabiających okazjonalnie i sporadycznie zajmujących się handlem i usługami, m.in. do korepetytorów, rzemieślników, artystów rękodzielników itp.

Mimo niedogodności nowe rozwiązania mogą skusić wiele osób do rozpoczęcia własnego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>