Konkubenci nie rozliczą PIT-u wspólnego z dzieckiem

Najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT przewidują, że osoby, które żyją w konkubinacie i wychowują dziecko nie rozliczą razem z nim dochodów uzyskanych w 2011 roku.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku, stanowić będą, że osoby w związkach partnerskich, które mają dziecko nie będą traktowane jako osoby wychowujące je samotnie. Dotychczas bowiem z tej formy rozliczania się z fiskusem korzystało ok. 500 tys. podatników. Posłowie, którzy zdecydowali się na zatwierdzenie zmian twierdzą, że pozwolą one wykluczyć nadużycia, jakich w tej kwestii dopuszczali się podatnicy.

Część z nich celowo nie zawiera związków małżeńskich, by korzystać z ulgi podatkowej. Jako samotny rodzić może korzystać z preferencji podatkowych, od przyszłego roku, takie obchodzenie prawa da się wyeliminować. Zdaniem ustawodawców nowe przepisy będą bardziej sprawiedliwe społecznie.

Osoby, które wspólnie wychowują dziecko, bez względu na wolny stan cywilny zostaną weliminowane z uprzywilejowanego opodatkowania. Osoby, które samotnie utrzymują dziecko, zachowają preferencyjne opodatkowanie tylko wtedy, jeśli przedstawią stosowne oświadczenie, że nie żyją w nieformalnym związku i same łożą na wychowanie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>