Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjnyPosiadając kilka kredytów, warto zastanowić się nad ich konsolidacją, czyli połączeniem. Dzięki temu kilka rat zamieni się w jedną, a kredyt będzie oddawany tylko jednemu bankowi. Dodatkowo comiesięczna rata zmniejszy się, jednak przy jednoczesnym wydłużeniu się okresu spłaty oraz wzrostem kosztu kredytu.

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego opłaca się tym, którzy nie radzą sobie ze spłatami rat z kilku zobowiązań wobec banków naraz. Kredyt konsolidacyjny bowiem kilkukrotnie obniży nam miesięczną ratę zadłużenia, przy jednoczesnym rozłożeniu spłaty na dłuższy okres. Kolejnymi plusami tego kredytu jest to, że nie musimy pamiętać o różnych terminach oddawania długu z poszczególnych zobowiązań, tylko spłacamy co miesiąc jedną pożyczoną sumę do wyznaczonego przez bank terminu. Istnieje też możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego w kilku bankach lub przewalutowania wcześniej zaciągniętych długów.

Pamiętajmy jednak, że wraz z połączeniem kilku kredytów w jeden wydłuża nam się okres spłaty i rośnie suma odsetek do spłacenia. Koszt wcześniej zaciągniętego długu staje się zatem większy niż w przypadku osobno zaciągniętych pożyczek bankowych.

Aby połączyć nasze kredyty w jeden, najlepiej zabezpieczyć kredyt konsolidacyjny hipoteką (ustanowić hipotekę notarialnie na nieruchomość własną lub np. kogoś z rodziny). Przy posiadaniu już wcześniejszego kredytu hipotecznego, nie trzeba już szukać drugiej nieruchomości pod zastaw. Bez ustanowienia hipoteki kredyt konsolidacyjny (gotówkowy) będzie wyżej oprocentowany, a także udzielony na krótszy czas, a tym samym – mniej opłacalny.

Jeśli bank zauważy w naszej przeszłości kredytowej dłuższe przerwy w spłacie zaciągniętych długów, to możemy być pewni, że nie otrzymamy kredytu konsolidacyjnego. Nie zostanie on również przyznany przedsiębiorcy, który prowadzi swoją działalność gospodarczą krócej niż 15 miesięcy bądź ma zaległości wobec ZUS oraz Urzędu Skarbowego, a jego działalność przynosi straty.

Kredyt konsolidacyjny nie jest przyznawany od ręki, ponieważ wycena nieruchomości pod zastaw trwa zwykle kilka tygodni. Koszty wyceny oraz 5-procentowej prowizji wartości kredytu ponosi dłużnik banku.

Konsolidacja kredytów jest najlepszą opcją dla tych, którzy spłacają jednocześnie kartę kredytową oraz wysokoprocentowe kredyty gotówkowe. Lepiej jest go nie brać przy spłacaniu kredytów na samochód bądź dom, ponieważ nie jest to opłacalne dla kredytobiorcy, zwłaszcza gdy zaciągniętej pożyczki nie zabezpiecza zastaw nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny może posłużyć do zaciągnięcia nowych zobowiązań wobec banku, ponieważ podwyższa on naszą zdolność kredytową. Jest to jednak bardzo ryzykowna decyzja, choć wykorzystywana przez przedsiębiorców potrzebujących w danym momencie gotówki.

Zanim zdecydujemy się połączyć nasze kredyty w jeden, warto skorzystać z internetowej porównywarki kredytów konsolidacyjnych, która zestawi nam podstawowe parametry tego rodzaju pożyczek w różnych bankach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>