Jak uzyskać kredyt studencki?

pieniądzeNa podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. Nr 108, poz. 685, z późn. zm. 2) studenci (posiadający obywatelstwo polskie) uczelni publicznych i niepublicznych, a także wyższych uczelni zawodowych i wojskowych mogą ubiegać się o preferencyjny kredyt studencki. Ta forma pomocy dotyczy studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych bez względu na rok studiów, z uwzględnieniem studiów doktoranckich.

Warunkiem starania się o kredyt studencki jest:

  • rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25. roku życia,
  • nieprzekroczenie limitu dochodu na osobę w rodzinie studenta.

W przypadku wydłużenia okresu studiów z powodu urlopu, niezaliczenia roku lub przesunięcia terminu złożenia egzaminu dyplomowego, na wniosek kredytobiorcy następuje wydłużenie okresu wypłacania kredytu poza okres ustalony przy podpisywaniu umowy.

Kredyty udzielane są przez następujące banki komercyjne z wykorzystaniem ich kapitału.

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

W celu uzyskania kredytu student/doktorant do 15 listopada składa wniosek z kompletem dokumentów w jednym z podanych wyżej banków (druk wniosku i wzory oświadczeń można otrzymać w banku). Do wniosku należy dołączyć:

  • specjalne zaświadczenie o odbywaniu studiów wydane przez dziekanat uczelni,
  • dokumenty wymagane do celów określenia zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty kredytu,
  • oświadczenie o aktualnym stanie rodziny i uzyskanych dochodach na osobę w rodzinie za poprzedni rok.

Bank do dnia 15 lutego ma czas na ocenę zabezpieczenia spłaty kredytu. W przypadku odmowy student ma prawo starać się o poręczenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego bądź Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub w terminie do 28 lutego złożyć wniosek o udzielenie kredytu w innym banku (szczegółowych informacji na temat poręczeń udzielają wszystkie banki kredytujące).

Warunki wypłaty kredytu

Kredyt studencki udzielany jest na okres studiów lecz nie dłużej jak na okres 6 lat, natomiast w przypadku studiów doktoranckich na okres 4 lat. Kredyt wypłacany jest w miesięcznych ratach, przez okres 10 miesięcy w ciągu roku akademickiego. Wysokość rat jest ustalana rozporządzeniem ministra (w roku 2013/2014 wynosi 600 zł).

Kredytobiorca zobowiązany jest do potwierdzania statusu studenta zaświadczeniem, ważną legitymacją studencką do dnia 31 października i 31 marca każdego roku akademickiego. Jest również zobowiązany do powiadamiania banku o każdym zdarzeniu wywołującym wydłużenie okresu kredytowania, jak również o utracie statusu studenta poprzez skreślenie z listy studentów lub ukończenie studiów (złożenie egzaminu dyplomowego).

Spłata kredytu studenckiego

Spłata kredytu rozpoczyna się po dwóch latach od ukończenia studiów w formie niskooprocentowanych rat (1/2 stopy redyskontowej NBP). Wysokość raty nie może przekroczyć 20% miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Ich liczba jest dwukrotnie większa niż rat pobieranego kredytu.

W przypadku trudności finansowych kredytobiorcy bank może na okres pół roku zmniejszyć wysokość raty, bądź ją całkowicie zawiesić na okres 12 miesięcy (zawieszenie nie wydłuża preferencyjnego okresu spłaty). Istnieje również możliwość umorzenia kredytu jeżeli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów (umorzenie w wysokości 20% kredytu), a także w przypadku szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>