Jak odzyskać VAT od materiałów budowlanych?

Zwrot VAT od materiałów budowlanychJeżeli robiliśmy remont po 1 maja 2004 roku to możemy odzyskać część zapłaconego podatku VAT na materiały budowlane. Związane jest to ze zmianą stawki tego podatku po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Do tej pory VAT na materiały budowlane wynosił 7%, w Unii wynosi on 22% i właśnie różnicę w tych stawkach możemy odzyskać, a jest to aż 15%.

Dotyczy to nie tylko remontów, ale także budów, jak również rozbudów czy nadbudów. Przede wszystkim potrzebujemy faktury VAT (nie paragonu, który nie uprawnia do ubiegania się o zwrot!) wystawionej na osobę fizyczną. Wykaz materiałów budowlanych, których dotyczy zwrot można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Poza tym będziemy potrzebować dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, lub w wypadku mieszkania tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego.

Wniosek (który można pobrać z internetu, a także otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym) z takimi załącznikami należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania podatnika w dniu składania wniosku. Jeżeli wniosek mają ochotę złożyć wspólnie małżonkowie, którzy mają różne miejsce zamieszkania, to istnieje tu dowolność wyboru urzędu – albo właściwego dla męża, albo dla żony. W terminie 4 miesięcy (wcześniej, do 24 kwietnia 2010, okres ten wynosił aż 6 miesięcy) od złożenia wniosku urząd podejmie decyzje o ewentualnym zwrocie. Następnie po co najwyżej 25 dniach od doręczenie decyzji urząd powinien wypłacić nam kwotę wskazaną we wniosku.
Gra jest warta świeczki, bowiem możemy odzyskać nawet do 38 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że przy wyliczaniu należnej nam kwoty wszystkie sumy kończące się wartością 49 groszy zaokrąglamy w dół, zaś te kończące się na 50 groszy w górę. Wnioski takie można składać tak w trakcie trwania inwestycji jak i po jej zakończeniu i to dowolną ilość razy, z tym zastrzeżeniem, że zrobimy to tylko raz w roku. Możemy więc składać wnioski w miarę trwania inwestycji nawet do 5 lat po złożeniu pierwszego wniosku. Jeszcze jedną ważną uwagą jest to, że zwrot obejmuje tylko zakup materiałów budowlanych, a przy inwestycji istnieje wiele innych wydatków. Nie dostaniemy więc zwrotu za kupno działki, wykonanie planów budowy czy podłączenie instalacji elektrycznej.

Tym niemniej, jeżeli dobrze wypełnimy wniosek i zgromadzimy wszystkie niezbędne dokumenty możemy być niemal pewni pozytywnej dla nas decyzji urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>