Czym są podatkowe interpretacje indywidualne?

Podatkowe interpretacje indywidualneIstnieją dwa rodzaje interpretacji przepisów prawa podatkowego. Pierwszą z nich jest interpretacja ogólna, wydawana przez Ministra Finansów. Druga to interpretacja indywidualna przepisów podatkowych, wydawana w imieniu Ministra Finansów. Uprawnionymi jednostkami, do wydawania takich dokumentów, są dyrektorzy pięciu izb skarbowych znajdujących się w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Poznaniu.

Podstawowe różnice między interpretacją ogólną a indywidualną

 

Interpretacje ogólne mają na celu ujednolicenie stosowania prawa podatkowego. Ma to zapobiegać sytuacjom, gdzie różne organy podatkowe czy organy kontroli skarbowej, w podobnych stanach faktycznych, mogłyby wydać różne orzeczenia.

Interpretacje indywidualne, w odróżnieniu od ogólnych, wydawane są tylko i wyłącznie na podstawie wniosku złożonego przez zainteresowaną osobę. Złożenie wniosku jest odpłatne, a koszt wynosi 40 zł od każdego zdarzenia, które we wniosku zostało ujęte i wymaga wyjaśnienia. Płatności należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia złożenia dokumentów.

Wniosek składa się na druku ORD-IN. Musi on zawierać dokładny opis zaistniałej sytuacji, która będzie podlegała weryfikacji podatkowej. W treści należy również zawrzeć konkretne pytania podatnika wraz z załączeniem własnej interpretacji przepisów do niej stosowanych.

Dodatkowo do wniosku należy dołączyć oświadczenie, że zawarte w nim zdarzenia nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego czy kontroli skarbowej. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, wydana interpretacja podatkowa nie wywoła skutków prawnych.

Organ upoważniony wydaje interpretacje indywidualne w ciągu 3 miesięcy od daty dostarczenia poprawnej i kompletnej dokumentacji. W rozumieniu art. 14 o Ordynacji podatkowej uznaje się, że w przypadku braku decyzji po stronie izby skarbowej w wyznaczonym terminie, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Jest to tzw. milczące przyjęcie interpretacji wnioskodawcy.

Złożenie wniosku o indywidualną interpretację podatkową przydatne jest w sytuacji, gdy ogólne przepisy prawa i ich interpretacja, nie stanowią jasnego wyjaśnienia dla zaistniałego wydarzenia gospodarczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>