Ile osób wybrało OFE?
Do dnia 31 lipca można było zdecydować, czy przyszłe środki na emeryturę będą gromadzone jedynie w ZUS czy w układzie ZUS + OFE. Na chwilę obecną nie ma jeszcze ostatecznie potwierdzonych danych o tym, ile osób zdecydowało się nadal przekazywać część swojej składki do OFE. Wnioski są nadal liczone, część przesłana do Urzędów drogą pocztową wciąż napływa. Do tego dochodzą wnioski błędnie wypełnione przez petentów, które będzie należało poprawić.
Przed wprowadzeniem zmian ustawowych dotyczących relokacji środków emerytalnych, w OFE było ok. 16,7 mln członków. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że na pozostanie w nich zdecydowało się około 1,58 mln ludzi. Oznacza to, że w Otwartych Funduszach Emerytalnych pozostanie niecałe 10% jej dotychczasowych członków.
OFE liczą straty
Ostateczną decyzję Polacy pozostawili na ostatnią chwilę. Tylko 30 lipca, w przedostatnim dniu składania deklaracji, do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 170 tys. zgłoszeń. W związku z takim ruchem, okienka urzędowe, zusomaty i serwery przeżyły prawdziwe oblężenie. W efekcie do okienek tworzyły się niekończące się kolejki, zusomaty zablokowały się, a serwery odpowiedzialne za funkcjonowanie ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) nie były w stanie obsłużyć ruchu na stronie. Stąd niektóre urzędy przedłużyły godziny otwarcia, przy obsłudze zusomatów pracowały dodatkowe osoby specjalnie do tego celu delegowane. Jednak zdecydowana większość wniosków, bo ok. 60% została wysłana pocztą tradycyjną. Stąd realne prognozy, że po zliczeniu wszystkich napływających nadal wniosków, liczba osób, które zdecydowały się na pozostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych przekroczy liczbę 2 mln.
Przy takim założeniu liczby członków OFE, tegoroczne ich wpływy osiągną kwotę około 6,6 mld zł. Na rok przyszły wpływy finansowe pochodzące ze składek powinny wynosić w granicach 2,3 mld zł. Te zmiany oraz zmniejszenie się zastrzyku finansowego OFE może powodować mniejszą płynność niektórych spółek notowanych na GPW. Szacowane jest zmniejszenie ilości transakcji tam zawieranych, przy czym nie oznacza to spadku cen poszczególnych akcji. Trudniej będzie jednak spółkom wschodzącym, które będą miały mniejsze pole do plasowania emisji, w którym wcześniej OFE chętnie brało udział.
Kto pozostał w OFE?
Na pozostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych i tym samym dywersyfikację swoich środków finansowych odkładanych na emeryturę, w większości zdecydowali się obywatele między 30 a 40 rokiem życia, mieszkający w dużych miastach, z wyższym wykształceniem i niejednokrotnie zarabiający więcej niż średnie krajowe wynagrodzenie. Należy również pamiętać, że podjęta w tym roku decyzja o lokowaniu składek na przyszłą emeryturę nie jest ostateczną. Za dwa lata otwarte będzie kolejne czteromiesięczne okno transferowe, w którym będzie można zmienić decyzję. Kolejne takie okna będą otwierane później co cztery lata.