Elektroniczne L4 już od 2016 roku

E-zwolnienia lekarskie coraz bliżej

Komputeryzacja i cyfryzacja wchodzi do kolejnej dziedziny naszego życia, mianowicie do zdominowanych dotąd przez papier zwolnień lekarskich, popularnie nazywanych L4. Obecnie zwolnienia są wystawione wyłącznie w takiej formie w wersji z dwiema kopiami, z których oryginał musi zostać wysłany przez wystawiającego zwolnienie w ciągu 7 dni od dnia wystawienia do terenowej jednostki organizacyjnej. Jedną kopię otrzymuje ubezpieczony, który musi ją dostarczyć do płatnika składek, np. pracodawcy, lub do ZUS w celu otrzymania świadczenia, druga kopia jest przechowywana w dokumentacji medycznej co najmniej przez 3 lata. Zwolnienia, jako dokumenty poświadczają chorobę i tymczasową niezdolność do pracy, pobyt w szpitalu lub konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

Obecnie wystawienie zwolnień jest czasochłonne, a procedura dostarczenia ich do ZUS niepotrzebnie utrudniona, przy udziale dwóch lub więcej pośredników. W celu skrócenia tego czasu oraz uproszczenia procedury, a także zniesienia obowiązku przekazywania ich przez pracownika do płatnika składek, od stycznia 2016 roku będą wystawiane e-zwolnienia. Wprowadzenie systemu elektronicznego ma również poprawić efektywność kontroli prawidłowości wykorzystywana zwolnień z pracy. Zmiany wejdą w życie dzięki nowelizacji – ustawie z dnia 15 maja 2015 roku o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, które obecnie czekają na podpis Prezydenta.

Odtąd zwolnienia lekarskie będą wystawiane w postaci dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufania ePUAP, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego bezpłatnie udostępnionego przez organ rentowy. Za pośrednictwem systemu lekarze uzyskają dostęp do danych znajdujących się na kontach ubezpieczeniowych i płatników składek, które zostaną udostępnione w zakresie koniecznym do wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny.

W razie gdy zawiodą systemy informatyczne (np. z uwagi na przerwę w dostępie do Internetu) lub nie będzie to możliwe (np. podczas wizyt domowych), lekarz nadal będzie miał możliwość wystawienia zwolnienia w formie elektronicznej, które następnie będzie musiał w ciągu 3 dni roboczych przekazać na skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienia elektroniczne będą bezpłatnie udostępniane przez organ rentowy płatnikom składek na ich profilach informacyjnych, najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym zwolnienie otrzymali. Jednak na żądanie ubezpieczonego, lub w przypadku gdy nie będzie on posiadał profilu informacyjnego płatnika składek, lekarz będzie zobowiązany do przekazania pacjentowi wydruku takiego zaświadczenia i opatrzenia go podpisem i pieczęcią. Otrzymany wydruk ubezpieczony będzie musiał przekazać płatnikowi składek nieposiadającemu profilu informatycznego, w celu otrzymania świadczenia chorobowego.

Zwolnienia w dotychczasowej formie będą mogły być wystawiane do końca 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>