Co się zmienia w podatkach od 1 lipca?

fot. B-D-S/bigstockphoto.com

Z dniem 1 lipca 2022 roku weszły w życie poprawione przepisy Polskiego Ładu, co oznacza, że po raz kolejny zmieniają się zasady opodatkowania dochodów osiąganych z tytułu pracy. Warto podkreślić, że nowe zapisy znajdą zastosowanie przy rozliczeniu podatku za cały 2022 r. Co konkretnie się zmienia i jak będzie miało to wpływ na wypłaty Polaków?

Obniżka stawki PIT

Jedną z głównych i najważniejszych zmian jest zmniejszenie stawki PIT z dotychczasowych 17 proc. do wysokości 12 proc. Zastosowanie niższej stawki jest możliwe w przypadku osób, które rozliczają się według skali podatkowej, tj. pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenie, ale także emeryci oraz przedsiębiorcy wybierający ten rodzaj opodatkowania. Kluczowym kryterium w 2022 roku jest uzyskanie dochodu wyższego niż 30 tys. zł, ale nie przekraczającego górnej granicy 120 tys. zł. Podatnicy zarabiający mniej niż 30 tys. zł w ogóle nie zapłacą daniny, zaś ci uzyskujący dochód powyżej 120 tys. zł rocznie nadal będą opodatkowani stawką 32 proc. Zdaniem wiceministra finansów Artura Sobonia, wprowadzenie obniżonej stawki PIT ma na celu umożliwienie likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej, choć roczne rozliczenie podatku może uwzględniać ww. ulgę, jeśli będzie to korzystniejsze dla podatnika. Jednak według szacunków, taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku 1 na 1000 rozliczeń.

Składka zdrowotna a różne rodzaje opodatkowania przedsiębiorców

Od 1 lipca br. przedsiębiorcy, którzy wybrali inny rodzaj opodatkowania niż skala podatkowa, mają możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Przy stawce liniowej ustawa przewiduje pomniejszenie uzyskanego dochodu o uregulowane stawki, ale maksymalnie do kwoty 8,7 tys. zł rocznie. Osoby, które wybrały podatek zryczałtowany, mogą odliczyć od przychodu do 50 proc. uiszczonych składek, zaś podatnicy rozliczający się na podstawie karty podatkowej odliczą 19 proc. zapłaconych składek. Oprócz tego ustawodawca w przypadku ryczałtu lub stawki liniowej, zezwala przedsiębiorcom na zmianę wybranej na początku tego roku formy rozliczenia.

Zasady rozliczeń samotnych rodziców, opiekunów i dzieci

Nowelizacja Nowego Ładu przywraca przepisy sprzed 1 stycznia 2022 roku, dające samotnie wychowującym rodzicom możliwość skorzystania z podwójnej kwoty wolnej od podatku tj. 60 tys. zł.

Ponadto wzrasta limit kwoty zarobków dziecka z 3089 zł do 16 061,28 zł, bez utraty preferencji podatkowych rodziców, a renty niepełnoletnich nie zostaną doliczone do dochodów opiekunów prawnych. Zostały także ujednolicone terminy składania rocznych rozliczeń podatkowych od osób fizycznych. Formularze PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>