Będzie opłata za opakowania?

Ceny opakowań pójdą w górę. Wynika to z proponowanej nowelizacji przepisów dotyczących systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Resort klimatu chce w ten sposobów zmobilizować producentów do efektowniejszego recyklingu. Inną zmianą jest zniesienie opłat za jednorazowe reklamówki na zakupy, jednak nie musi to oznaczać, że klienci w sklepach będą je wówczas otrzymywać za darmo.

Projekt zmian najpierw musi przejść etap konsultacji. Dopiero wtedy producenci będą musieli uiszczać dodatkową opłatę opakowaniową, której wysokość będzie określał minister klimatu. Stawki będą zmienne ze względu na rodzaj opakowania, formę recyklingu oraz procent materiału z recyklingu użytego do produkcji danego opakowania. Środki pozyskane z opłat będą wspierały ogólnokrajowy recykling wszelkich opakowań, jakie trafiają na wysypiska śmieci.

Producenci nową opłatę za opakowania zapewne doliczą do ceny produktów. Jednocześnie oznacza to, że stawki za zagospodarowanie odpadów opakowaniowych, jakie obecnie regulowane są przez gminę, będą niższe, więc mieszkańcy będą płacić mniej.

Opłata dotyczyć ma wszystkich butelek o pojemności do 3 litrów wraz z zakrętkami i wieczkami. Wyłączone z tego mają być tylko opakowania chemii gospodarczej, dlatego w ustawie znajdzie się definicja detergentu do użytku domowego. Ponownie bezpłatnie będzie można otrzymać reklamówkę jednorazową z tworzywa biodegradowalnego, choć zdaniem ekspertów, koszty produkcji takich toreb sprawią, że i tak będą one płatne tak jak to jest od kilku lat.

Szczegółowe wytyczne odnośnie do systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta będą jeszcze ustalane, nim ostatecznie wejdzie on w życie. Możliwe, że niektóre propozycje zmian zostaną zmodyfikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>