Będą zmiany w Polskim Ładzie

Polski Ład okazał się tworem wprowadzonym w pośpiechu, bez należytego przygotowania. Brak analiz wpływu nowych przepisów na rynek i sytuację obywateli zaowocował licznymi protestami. Nieprzychylność komentujących wynika też z tego, że wprowadzane ustawy są często dziurawe. Zapomina się o istotnych szczegółach, co szybko zostaje wykryte. W efekcie konieczne są ulepszenia. I polski rząd planuje takie usprawnienia wprowadzić. Przyjrzyjmy się im bliżej. Jakie konkretnie zmiany wejdą wkrótce w życie?

Zniknie ulga dla klasy średniej

Jedną z głównych zmian, które zostaną wprowadzone, jest likwidacja ulgi dla klasy średniej. Zdaniem Ministerstwa Finansów, będzie to miało wpływ na rozliczenia ponad 3 milionów Polaków. Ulga wzbudzała najwięcej kontrowersji, ponieważ bardzo łatwo było wypaść poza ustalone progi. W takiej sytuacji podatnik byłby zobowiązany do zwrotu całości ulgi. Można powiedzieć, że pewnego rodzaju rekompensatą za jej odebranie ma być obniżenie stawki PIT.

Co ciekawe, rząd zdecydował się na wyjście, zgodnie z którym będzie można w dalszym ciągu skorzystać z ulgi. Jeśli tylko byłaby ona korzystna w obecnym rozliczeniu, podatnik będzie mógł ją wykorzystać. System automatycznie ma podpowiedzieć o takiej możliwości przy składaniu rozliczeń za rok 2022. Będzie to jednak możliwe tylko raz.

Obniżka stawki PIT

Rząd zdecydował, że aktualna stawka PIT zostanie zmieniona — z 17% na 12%. Na tej zmianie skorzystają wszyscy podatnicy, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, czyli do kwoty 120 tysięcy zł. Jak wylicza Ministerstwo Finansów, tego typu osoby czeka podatek roczny niższy o nawet ⅓, a konkretnie o 29,4%. Według prognoz, zmiana ma dotyczyć aż 25 milionów obywateli naszego kraju.

Inne ustalenia

Bez zmian pozostaje kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy zł, a także próg podatkowy, czyli 120 tysięcy zł. Możemy jednak spodziewać się usprawnień w ubezpieczeniu zdrowotnym. A konkretnie w składce. Zostanie ona wyłączona z podstawy opodatkowania przy podatku liniowym, karcie podatkowej oraz ryczałcie.

W związku z odliczeniem pojawią się progi. W przypadku podatku liniowego na poziomie 8,7 tysiąca zł, dla ryczałtu w wysokości 50% zapłaconych składek, natomiast w przypadku podatników korzystających z karty w wysokości 19%. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, ta zmiana ma dotyczyć 1,4 miliona Polaków.

O czym jeszcze warto wspomnieć? Powrócą korzystne rozwiązania dla rodziców, którzy wychowują dzieci samotnie. Wróci stosowany wcześniej system, co oznacza, że te osoby będą mogły rozliczyć podatek wspólnie z dzieckiem. Co więcej, tacy rodzice będą mogli dwukrotnie (za siebie i za dziecko) skorzystać z kwoty wolnej od podatku. To rozwiązanie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł, wprowadzoną w ramach Polskiego Ładu.

Zrezygnowano także z budzącej kontrowersje ulgi nazwanej przez media „Pałacykiem+”. Umożliwiała ona inwestorom kupującym zabytki odliczenie nawet do pół miliona zł od podstawy opodatkowania. Jedynym warunkiem było wykazanie, że zabytek zostanie wyremontowany — bez wskazania minimalnej kwoty remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>