Ubezbieczenie chorobowe rolników na nowych zasadach

Ubezpieczenia chorobowe rolników na nowych zasadachPolitykom udało się osiągnąć kompromis w sprawie składki zdrowotnej rolników. Uznano, że za każdy hektar posiadanej ziemi, właściciel będzie zobowiązany zapłacić złotówkę.

Donald Tusk jeszcze przed posiedzeniem, na którym przyjęto nowy model składek stwierdził, że jest to pomysł, który będzie dla wszystkich najbardziej sprawiedliwy. Dodał także, że jest to wspólny projekt jego oraz przewodniczącego PSL – Waldemara Pawlaka.

Dotychczas składki zdrowotne rolników opłacało państwo, dlatego rolnicy ubezpieczeni w KRUS nie musieli za leczenie płacić wcale. Warto w tym miejscu dodać, że wprowadzenie składki zdrowotnej w przypadku rolników jest obowiązkiem wynikającym z orzeczenia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny w 2009 roku.

Ci rolnicy, którzy posiadają mniej niż 6 hektarów ziemi, nadal będą mieli składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez państwo. Pozostali, czyli właściciele ziem powyżej 6 hektarów powierzchni będą musieli płacić 18 złotych, a osoby posiadające powyżej 15 hektarów – 36 złotych miesięcznie. Tak wyglądał pomysł początkowo, ale PSL zaproponowało niższe stawki.

Ostatecznie rolnicy posiadający więcej niż 6 hektarów ziemi będą płacić złotówkę od każdego hektara miesięcznie. Ponadto Tusk zaznaczył, że chce doprowadzić do włączenia rolników do systemu powszechnych ubezpieczeń społecznych i systemu rachunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>