Referendum ws. emerytur – czy się odbędzie?

Referendum ws. emerytur
fot. Alexandru Nika/bigstockphoto.com

Gorącym tematem poruszanym ostatnio (nie tylko) wśród opinii publicznej jest sprawa referendum – formy głosowania powszechnego (głosowanie ludu), w którym każdy uprawniony do tego obywatel może wyrazić swoje indywidualne zdanie, między innymi w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Jak już wiadomo, w najbliższą niedzielę, 6 września, odbędzie się głosowanie, w wyniku którego Polacy będą mieli okazję odpowiedzieć na pytania dotyczące jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Jest ono efektem postanowienia byłego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z maja bieżącego roku.

Kwestią równie często omawianą jest referendum emerytalne, dotyczące przywrócenia wcześniej obowiązującego wieku przechodzenia na emeryturę, zróżnicowanego względem płci (kobiety – 60 rok życia, mężczyźni – 65 rok życia), zmienionego tak zwaną ustawą emerytalną, w wyniku której wiek przejścia na emeryturę jest/będzie sukcesywnie podwyższany do docelowego, wynoszącego 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

W jakich okolicznościach narodził się pomysł referendum w sprawie emerytur?

Po ogłoszeniu postanowienia o zarządzeniu referendum dotyczącego JOW-ów, z różnych stron sceny politycznej pojawiły się propozycje rozszerzenia głosowania o pytania, poruszające między innymi opisaną powyżej kwestię wieku emerytalnego, wieku rozpoczynania edukacji szkolnej, Lasów Państwowych, finansowania lekcji religii ze środków publicznych czy Funduszu Kościelnego. Oficjalny wniosek o dopisanie do wrześniowego referendum pytań dotyczących funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków oraz przywrócenia powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn został złożony 1 lipca przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Między innymi z uwagi na to, że projekt referendum zaproponowanego przez dotychczasowego Prezydenta został zatwierdzony przez Senat 17 czerwca, dopisanie jakichkolwiek pytań okazało się niemożliwe.

21 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda złożył na ręce Marszałka Senatu RP, Bogdana Borusewicza, projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, które miałoby się odbyć 25 października 2015 roku – w dniu wyborów parlamentarnych, podczas którego głosujący mieliby odpowiedzieć między innymi na pytanie w sprawie wieku emerytalnego: „Czy jest Pani/Pan za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?” Zdaniem Prezydenta, powrót do poprzednich zasad dotyczących wieku przechodzenia na emeryturę ma wynikać ze społecznego poparcia takiej inicjatywy – wcześniejszy wniosek „Solidarności” w sprawie przeprowadzenia referendum emerytalnego poparło około 1,5 miliona Polaków.

Przedstawiony przez Prezydenta wniosek został rozpatrzony 27 sierpnia bieżącego roku na wspólnym posiedzeniu Komisji Senackich: Środowiska; Budżetu; Nauki, Edukacji i Sportu; Polityki Senioralnej i Społecznej; Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej; Ustawodawczej, które większością głosów zarekomendowały negatywne zaopiniowanie projektu. Zgodnie z zapowiedziami, Senat rozpatrzy go na najbliższym posiedzeniu, odbywającym się w dniach 2-4 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>