Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe na platformie elektronicznej

E-Podatki są składową programu Ministerstwa Finansów, którego celem jest zwiększenie efektywności realizacji zadań publicznych z zakresu podatków. Cały program nosi nazwę „Program e-Podatki”, a tworzą go trzy oddzielne platformy: e-Deklaracje, e-Podatki i e-Rejestracja. Dzięki nim możliwe jest m. in. składanie przez Internet deklaracji podatkowych, a łatwa obsługa i jasny przewodnik pozwala to zrobić każdemu, nawet osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z podatkami czy księgowością.

Użytkownicy portalu mogą założyć indywidualne konto podatkowe, co daje im dostęp zarówno do materiałów edukacyjnych mieszczących się w części ogólnej, a w kolejnych etapach wdrażania programu również do swoich prywatnych danych podatkowych. Rodzaj danych będzie zależał od tego, czy podatnik jest osobą fizyczną, czy np. przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. Przez portal będzie możliwie również odbieranie korespondencji od organów podatkowych, a podatnik będzie mógł na takie pismo odpowiedzieć oraz sprawdzić stan sprawy. Umożliwi on także generowanie zaświadczeń i wypisów, po które do tej pory trzeba było się udać bezpośrednio do urzędu skarbowego, spędzając w nim nieraz długie godziny.

Za pośrednictwem serwisu e-Deklaracje już od zeszłego roku można złożyć swój PIT bez wychodzenia z domu. Z tego udogodnienia skorzystało już kilka milionów podatników, a w związku z tym, że cieszy się ono takim powodzeniem, wprowadzane są do niego kolejne udogodnienia. Wśród opcji wprowadzona zostanie możliwość sprawdzenia rozliczonego już i złożonego zeznania podatkowego.

16 marca 2015 została ponadto uruchomiona usługa „wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego” dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dzięki temu podatnicy mogą pobrać wstępnie wypełniony PIT-37, którego dane uzupełniane są na podstawie informacji pochodzących z PIT-11, PIT-8C i PIT-R, nie uwzględniają więc przychodów uzyskanych np. od organów rentowych (ZUS). Dokonać tego można ze strony Ministerstwa Finansów – portalu podatkowego. Po wyborze sposobu rozliczenia, uwierzytelnieniu swojej tożsamości poprzez podanie m.in. numeru PESEL, kwoty przychodu za poprzedni rok rozliczeniowy, można pobrać wstępnie wypełniony formularz, który ponadto można edytować w celu uzupełnienia niezbędnych informacji, np. o innych źródłach przychodu. Po ostatecznej weryfikacji przez wprowadzenie wymaganych w systemie danych deklaracja zostaje wysłana, a jej potwierdzenie – UPO – należy pobrać i przechowywać przez 5 lat.

Należy pamiętać, że obowiązkiem podatnika poza złożeniem PIT-u jest również odpowiednio długie przechowywanie dowodu jego nadania, co dotyczy także deklaracji składanych online. Po zakończeniu procesu składania PIT-u program e-Deklaracje umożliwia wygenerowanie potwierdzenia poprawnego złożenia dokumentu drogą elektroniczną, tzw. Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Jest ono równoznaczne w z potwierdzeniem wystawionym przez Ministerstwo Finansów i jest jednocześnie jedynym dokumentem potwierdzającym złożenie zeznania, a podatnik musi je przechowywać przez co najmniej 5 lat, dla ewentualnej kontroli organów podatkowych.

Wraz z postępem prac nad programem możliwy będzie również wgląd z złożone dokumenty oraz wprowadzone dane. Dostęp do nich będzie możliwy po zalogowaniu, jednak ta opcja nie została jeszcze wprowadzona. Będzie to bezpośredni kanał komunikacji umożliwiający również bezpośredni kontakt z administracją podatkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>