Polska niżej w rankingu Doing Business

Viorel Soma/bigstockphoto.com

Kolejny raz Polska spadła w rankingu Doing Business. Czym jest ranking Doing Business, jakie kryteria uwzględnia oraz jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma ta ocena?

Polscy przedsiębiorcy nie mają powodów do radości: w najnowszym rankingu Doing Business Polska spadła z 33. pozycji na 40., co oznacza, że na tle innych krajów znacząco pogorszyły się u nas warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety, jest to kolejny rok, w którym ocena Polski w rankingu obniża się – od 2017 roku zanotowaliśmy spadek łącznie o 17 pozycji. Pierwsze miejsca zdobyły Nowa Zelandia, Singapur i Hong Kong.

Czym jest ranking Doing Business i jakie kryteria uwzględnia?

Ranking Doing Business to ranking publikowany corocznie przez Bank Centralny, w którym opisywane i oceniane są warunki prowadzenia działalności gospodarczej w 190 krajach świata. Powstaje on od 1990 roku. Każdy kraj oceniany jest na podstawie punktów zebranych w 10 obszarach, które są następnie sumowane. Do najważniejszych kryteriów uwzględnianych przez ranking Doing Business należą między innymi:

  • łatwość otwierania działalności gospodarczej;
  • łatwość uzyskania kredytowania;
  • zawieranie umów;
  • uzyskanie pozwoleń na budowę;
  • prowadzenie handlu zagranicznego.

Jakie są powody spadku Polski w rankingu?

W rankingu Polska uzyskała bardzo dobre wyniki przede wszystkim w dwóch obszarach: prowadzenie handlu zagranicznego (1. miejsce) i rozwiązywanie kwestii niewypłacalności (25 miejsce). Niestety, biorąc pod uwagę inne kryteria, zostaliśmy ocenieni znacznie słabiej. Szczególnie złe wyniki zanotowaliśmy, jeśli chodzi o łatwość otwierania działalności gospodarczej (dopiero 128 miejsce). Duży spadek Polska zanotowała również w kryterium związanym z rejestracją nieruchomości (92 miejsce). Wiąże się to z faktem, że wszystkie procedury związane z rejestracją nieruchomości w Polsce znacznie wydłużyły się w stosunku do zeszłego roku i obecnie mogą trwać nawet rok. Witold Michałek, ekspert Business Center Club, argumentuje, że chociaż Polska stara się upraszczać procedury, to jednocześnie nie wdraża najbardziej korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Problemem jest również często zmieniające się prawo i brak dialogu.

Czy jest się czym martwić? Znaczenie rankingu

Rządzący w Polsce podkreślają, że polska gospodarka jest w dobrym stanie, wskazując przy tym na szybki wzrost gospodarczy, niską inflację i umiarkowany deficyt finansów publicznych. Niestety, raport Doing Business jednoznacznie pokazuje, że istnieją sfery, w których polskie prawo jest szczególnie niekorzystne dla przedsiębiorców. To przekłada się na malejący poziom inwestycji w naszym kraju i może decydować o powodzeniu wielu – dużych i małych – biznesów. Raport Doing Business w szczególnie niekorzystnym świetle stawia Polskę w kontekście naszych starań o dołączenie do grupy G20 – dwudziestu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Warto więc zastosować w tej kwestii działania naprawcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>