Komu przysługują emerytury pomostowe?

Emerytura pomostowaRegulacje w sprawie emerytur od zawsze budzą dużo emocji. Nie inaczej jest w przypadku emerytur pomostowych, które przysługiwać będą wyłącznie w dwóch przypadkach oraz dla osób, które spełnią określonego wymagania: urodziły się po roku 1948 oraz posiadają piętnastoletni staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa może przysługiwać również kobietom, które ukończyły 55 lat oraz mężczyznom od 60 roku życia, którzy odpowiednio przepracowali 20 i 25 lat. Jednak najważniejsze w przypadku emerytur pomostowych są rodzaj pracy i tylko dwie grupy osób, które mogą ubiegać się o te świadczenia.

Pierwsza to osoby, które pracowały w szczególnych warunkach. Do tej grupy zalicza się wszelkie prace podziemne, pod wodą lub w powietrzu oraz w trudnych warunkach (wysoka temperatura, nietypowe ciśnienie). Tak więc górnicy, rybacy, pracownicy personelu pokładowego, grabarze mogą starać się o emerytury pomostowe. W drugiej grupie znajdują się osoby, których praca miała szczególny charakter, a jej wykonywanie ma znaczenie dla życia i zdrowie całego społeczeństwa. W tym wypadku chodzi m.in. o maszynistów, kierowców komunikacji miejskiej oraz pojazdów uprzywilejowanych, operatorów maszyn budowlanych oraz ratowników medycznych.

Warto wiedzieć, że nie wszystko wlicza się do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Okres niezdolności do pracy, podczas którego otrzymywaliśmy wynagrodzenie, zasiłek chorobowy bądź świadczenie rehabilitacyjne nie są sumowane przy wyliczaniu stażu pracy do emerytury pomostowej. Podobnie jest w przypadku okresu na zasiłku opiekuńczym, macierzyńskim, wychowawczym oraz w przypadku urlopu bezpłatnego i służby wojskowej. Jednak do stażu pracy zalicza się zarówno okresy składkowe (również prowadzenie własnej działalności gospodarczej, praca na umowy-zlecenia), jak i nieskładkowe (np. w czasie pobierania świadczeń przedemerytalnych oraz nauki na uczelni wyższej).

Zasady i warunki dotyczące nabywania prawa do „pomostówki” zostały określone w ustawie o emeryturach pomostowych z dnia 19 grudnia 2008 roku. Należy pamiętać, że emerytura pomostowa przysługuje jedynie w okresie poza normalnie obowiązującym wiekiem emerytalnym, innym dla kobiet, a innym dla mężczyzn. Docelowo wiekiem emerytalnym ma być 67 lat. Wysokość emerytury pomostowej oraz możliwość jej przyznania ustalana jest przez ZUS po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Dokumenty składa się w oddziale ZUS lub za pośrednictwem formularza online. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie, które potwierdza okresy odbywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze sprzed 1 stycznia 2009 r. Tego typu zaświadczenie może przygotować wyłącznie pracodawca. Ponadto niekiedy niezbędne jest dołączenie również orzeczenia o niezdolności do pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy. W razie negatywnej decyzji ZUS w ciągu 30 dni przysługuje nam prawo do odwołania się do sądu ubezpieczeń społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>