Kiedy handel w sieci należy opodatkować?

AccountingOd ponad dziesięciu lat handel w sieci jest jednym z ciągle rosnących sektorów gospodarczych naszego kraju, jeżeli chodzi o gałąź sprzedaży. Serwisy aukcyjne i sklepy internetowe zapewniają możliwość sprzedaży produktów z pominięciem często kosztów składowania i magazynowania oferowanych towarów. Tym samym sprzedający towar nowy ma możliwość wystawienia rzeczy w cenach konkurencyjnych w stosunku do cen oferowanych przy sprzedaży bezpośredniej. Z drugiej strony platformy aukcyjne umożliwiają również ponowne wprowadzenie do obrotu towarów już używanych.

Kiedy transakcję opodatkować?

Powstaje tylko kwestia rozstrzygnięcia, w którym momencie sprzedający zobowiązany jest do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży, założenia działalności gospodarczej czy odprowadzenia innych należnych składek i podatków do skarbu państwa.

Za prowadzoną działalność gospodarczą, w myśl ustawy, uważa się ciągłe, powtarzające się i zorganizowane czynności, które prowadzą do uzyskania przychodów przez dany podmiot. Decydującym jednak może okazać się tu cel, z jakim dana sprzedaż jest prowadzona oraz rodzaj towaru, jaki wprowadzany jest do obrotu.

Jeżeli sprzedający sprzedaje towary używane przez siebie, które zostały zakupione powyżej 6 miesięcy wstecz od planowanej daty ich sprzedaży, wtedy czynności takich nie można uznać za prowadzenie działalności. Oznacza to, że niezależnie od uzyskanego przychodu, nie ma obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, ani odprowadzenia podatku dochodowego.

Z drugiej jednak strony, jeżeli sprzedaż towarów używanych rozciągnięta jest w czasie, odbywa się w miarę regularnie, a wśród oferowanych produktów pojawi się rzecz używana z okresem użytkowania go przez sprzedawcę krótszym niż wymagane pół roku, wtedy od takich przychodów handlujący ma obowiązek odprowadzenia podatku do skarbu państwa. Analogicznie sprawa wygląda, jeżeli handlujący nabywa towar, a następnie odsprzedaje go dalej celem uzyskania zysku. W tym momencie staje się on typowym pośrednikiem handlowym w obrocie towarem i obowiązują go przepisy dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą.

Brak precyjzynych przepisów dotyczących różnic pomiędzy handlem prywatnym a zorganizowanym nastręcza wiele problemów. Szczególnie, że sprzedający musi pamiętać również o podatku VAT oraz innych podatkach, w przypadku gdy oferowany przez siebie towar wysyła za granicę kraju.

Dlatego przed rozpoczęciem transakcji w sieci lub założeniem działalności gospodarczej, warto zasięgnąć porady doradcy podatkowego. Poza tym w momencie zakładania działalności można wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego. W tym celu składa się wniosek ORD-IN, jego rozpatrzenie to koszt 40 zł wnoszonych jako opłata skarbowa.

Kolejnym tematem do analizy podatkowej dotyczącej obrotem towaru w sieci jest kwota, za jaką dany towar został sprzedany. Niezależnie od tego, czy produkt został wystawiony przez osobę prywatną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czy przez zarejestrowaną firmę, od sprzedaży towarów, których cena jednostkowa wynosi powyżej 1000 zł, istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego wysokości 2 proc. od przeprowadzonej transakcji.

Szczególnie dużym problem, jeżeli chodzi o handel w sieci i kontrole skarbowe podmiotów obracających danym towarem, nastręcza Urzędowi Skarbowemu, najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce, czyli Allegro. Wielu użytkowników sprzedających swój towar za pośrednictwem tej platformy zapomina, bądź nie chce pamiętać, że jest to jedynie narzędzie wspomagając handel. Nie oznacza to jednak, że brak przepisów podatkowych oraz tych dotyczących konieczności prowadzenia firmy, w regulaminie serwisu aukcyjnego zwalnia sprzedawcę od odpowiednich rozliczeń dokonywanych na rzecz skarbu państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>