Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny
fot. Volha Zaitsava/bigstockphoto.com

Karta Dużej Rodziny została wprowadzona, by umożliwić rodzinom z co najmniej trójką dzieci korzystanie z usług świadczonych zarówno przez instytucje publiczne, kulturalne, jak i firmy prywatne. Przed wprowadzeniem Karty korzystanie z takich atrakcji wiązało się z dużym wydatkiem dla rodzinnego budżetu, co nieraz decydowało o pozostaniu w domu zamiast rodzinnym wyjściu na basem, do kina czy wyjechania na wycieczkę w góry.

Pośrednim skutkiem, na jaki liczyli pomysłodawcy, ma być również zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci, co jest jednym ze sposobów walki z dramatycznie niskim przyrostem naturalnym, a tym samym – dużym problemem demograficznym, poprzez przekonanie, że wielodzietna rodzina może w równym stopniu korzystać z rozrywek i atrakcji co inne osoby, a jednocześnie obniżyć koszty życia dzięki licznym zniżkom i benefitom, jakie Karta gwarantuje.

Karta Dużej Rodziny, poza tańszym korzystaniem z ośrodków rekreacji, kultury czy księgarni, umożliwia także zrobienie zakupów spożywczych w korzystniejszej cenie, oszczędności przy zakupie kosmetyków, odzieży, zabawek, a nawet paliwa. Zniżka obejmuje również usługi telekomunikacyjne i bankowe oraz komunikację kolejową, a w niektórych miastach również publiczną. Obecnie zgłoszonych jest ponad 10 tysięcy punktów, które honorują KDR, a w maju zeszłego roku wydano milionową kartę. Aby ją uzyskać rodzina musi spełniać pewne warunki, przede wszystkim składać się z co najmniej trójki dzieci.

Kartę wydaje się bez względu na dochody rodziców, jeśli dodatkowo:

  • dzieci nie ukończyły 18 lat,
  • jeśli dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej granica wieku podnosi się do 25 lat,
  • w przypadku dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym limit wieku nie obowiązuje.

Aby uzyskać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć stosowny wniosek, ważne przy tym, aby wskazane warunki obowiązywały w chwili składania wniosku. Karta jest spersonalizowana, co oznacza, że posiada indywidualne oznaczenie odbiorcy przywilejów, które gwarantuje. Wniosek należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, a także w instytucjach, które zajmują się przyjmowaniem takich wniosków. Dodatkowo, należy do niego załączyć dokumenty, których szczegółowy wykaz znajduje się na stronie internetowej programu.

Posiadacze Karty mogą bez dodatkowych formalności korzystać z oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie kraju. Jednak poza instytucjami publicznymi do programu przystępują również prywatni przedsiębiorcy, którzy o możliwości korzystania u nich z przywilejów związanych z KDR informują poprzez używanie znaku „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Wykaz zniżek również jest dostępny na stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>