Jakie są szanse na obniżenie podatku VAT?

Zmiany podatkowe

Obecny rząd, podczas intensywnej kampanii wyborczej, obiecywał Polakom wiele zmian na lepsze, co miało kusić wyborców dodatkowo mamionych obrazem nieudolnych rządów poprzedników. Kilka miesięcy po wyborach okazuje się, że wprowadzenie wszystkich obietnic, m.in. 500zł na każde dziecko, pomocy dla osób zadłużonych we frankach, tańszych mieszkań, darmowych żłobków i przedszkoli, kosztowałoby budżet Państwa wiele miliardów złotych, które nie bardzo jest skąd wziąć. Czy wobec tego możliwe jest spełnienie kolejnej obietnicy jaką było obniżenie stawki podatku VAT?

Początkowo stawka 23% miała obowiązywać jedynie 3 lata, jednak została ona wprowadzona w 2011 roku i obowiązuje do teraz, wcześniej VAT wynosił 22%. Po głębszej analizie problemu okazuje się jednak, że również i ta obietnica PiS może nie zostać spełniona, a to dlatego, że przemawiają za tym względy racjonalności, mimo iż hasło „obniżenie podatku” jest chwytliwe, szczególnie w okresie kampanii wyborczej, i wiele osób da się taką obietnicą omamić.

Na niekorzyść takiego posunięcia przemawia przede wszystkim fakt, że jest to najlepiej ściągalna danina zapewniająca budżetowi Państwa solidny zastrzyk gotówki, którego w aktualnej sytuacji politycznej bardzo potrzebuje. Rezygnacja zaledwie z 1 punktu procentowego w stawce VAT spowodowałaby uszczerbek rzędu miliardów złotych, co wydaje się mało racjonalne, szczególnie w świetle drogich obietnic złożonych wyborcom i polityki rozdawnictwa. A stojąc twardo na ziemi, i nie trzeba być przy tym doktorem ekonomii, widać, że posunięcie takie z pewnością odbiłoby się negatywnie na wielu sferach, które są przez budżet finansowane. Specjaliści wskazują ponadto, że obniżenie podatku z perspektywy konsumentów nie będzie w ogóle zauważalne, a największą korzyść odnieśliby w takim przypadku sprzedawcy.

W sejmowych kuluarach słychać jednak głosy, że zmiany nadejdą, ale dopiero w 2017 roku, obecna stawka VAT, zgodnie z przepisami, obowiązywać będzie bowiem do końca 2016 roku. Jednak niższy podatek pociąga za sobą szereg zmian, a PiS przedstawił już nawet projekt ustawy, który zawiera również nowelizacje przepisów w innych aktach prawnych. Niektóre z nich mogłyby być korzystniejsze dla podatników, inne wręcz przeciwnie.

Oceniając zasadność i prawidłowość decyzji o zmniejszeniu stawki VAT należy więc patrzeć perspektywicznie, ponieważ nie jest to zmiana wyłącznie w jednej sferze podatkowej. Na razie trzeba czekać, aż rząd sprecyzuje swoje stanowisko w tej sprawie i podejmie konkretne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>