Jak wzrośnie kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku
fot. Radoslaw Ziemniewicz/bigstockphoto.com

Dla wszystkich osób zatrudnionych oraz znacznej części przedsiębiorców istotną kwestią jest, bardzo często wspominana ostatnio, tak zwana kwota wolna od podatku, czyli odgórnie określony poziom dochodu, osiąganego przez osoby fizyczne, od którego nie istnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego (podatek w takim przypadku wynosi zero złotych). Obowiązująca od 1992 roku, na podstawie ustawy o podatku dochodowym, kwota wolna stanowi część polskiego systemu podatkowego.

W tym roku kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, co oznacza, że rozliczając się z dochodu uzyskanego w roku 2015 będziemy mogli zmniejszyć należny podatek o 556,02 zł (osiemnaście procent kwoty wolnej). W skali miesięcznej sumą zmniejszającą podatek, odliczaną w postaci comiesięcznych zaliczek odprowadzanych do właściwego urzędu skarbowego, jest kwota 46,33 zł.

Niemal od początku roku, czyli od rozpoczęcia tegorocznej kampanii prezydenckiej, postulat podniesienia kwoty wolnej od podatku jest stałym tematem poruszanym przez środowiska polityczne, ekspertów i opinię publiczną. Propozycja jej podwyższenia do poziomu ośmiu tysięcy złotych stanowiła jeden z głównych punktów kampanii prezydenckiej, a następnie kampanii parlamentarnej koalicji środowiska prawicowego. Zarówno ówczesny kandydat – obecnie prezydent, Andrzej Duda, jak i kandydatka, a teraz premier, Beata Szydło zapowiadali wprowadzenie odpowiednich zmian, już od następnego roku budżetowego.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku nie jest postulatem jedynie rządzącego ugrupowania. Pod koniec października bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu stwierdził, że obecnie obowiązująca stawka jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych i zasugerował jej podniesienie do co najmniej tak zwanego poziomu minimum bytowego (minimum egzystencji), wynoszącego w skali roku ok. 6500 zł.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym został skierowany do Sejmu 30 listopada. Zakłada on podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 8002 zł, co oznaczałoby jednorazowe zmniejszenie należnego podatku dochodowego o 1440 zł – w miesięcznym wymiarze o 120,03 zł. Jak można przeczytać w uzasadnieniu przedstawionego projektu, celem podniesienia kwoty wolnej od podatku jest poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz (niektórych – mogących skorzystać z takiej możliwości) przedsiębiorstw, poprzez zmniejszenie bezpośredniego opodatkowania dochodowego osób fizycznych.

Zgodnie z założeniami, nowe przepisy miały obowiązywać już od 1 stycznia 2016 roku. Tym samym, rozliczający się z dochodu osiągniętego w całym przyszłym roku podatnicy mogliby odliczać wyższe stawki. Przedstawiciele rządu jako realną datę wejścia w życie nowych przepisów wskazują jednak początek 2017 roku. Najbliższe tygodnie rozstrzygną tę kwestię. Obecnie, projekt ustawy znajduje się w sejmowej komisji finansów publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>