Jak rozliczyć się bez PIT-a?

urzad-skarbowyDo końca lutego pracodawcy zobowiązani są do przekazania podatnikom i urzędowi skarbowemu PIT-11- informacje o uzyskanych dochodach w poprzednim roku kalendarzowym, pobranych zaliczkach na poczet podatku oraz zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

PIT-11 sporządzany jest w przypadku, gdy pracownik do 10 stycznia nie złożył wniosku PIT-12 zobowiązującego do rozliczenia w jego imieniu płatnika.

Jeżeli z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę w trakcie roku kalendarzowego, pracodawca zobowiązany jest wysłać PIT-11 w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku przez pracownika w tej sprawie, w przeciwnym wypadku obowiązuje termin do końca lutego roku następnego.

W przypadku nieotrzymania PIT-11 od pracodawcy należy w pierwszej kolejności skontaktować się z pracodawcą i uzyskać informację, o przyczynie nie otrzymania w terminie formularza. Możliwe bowiem jest, że płatnik nie wysłał PIT-4 do urzędu skarbowego, informując o zatrudnieniu pracownika. Mogą też zaistnieć następujące przypadki:

  • w trakcie roku opłacał zaliczki na podatek, a teraz nie wystawił PIT-11,
  • wysłał do Urzędu Skarbowego PIT-11, a zapomniał go wysłać pracownikowi,
  • z przyczyn niezależnych od niego informacja nie dotarła do podatnika.

Na wyjaśnienie zaistniałego faktu jest dwa miesiące. W sytuacji, gdy mimo ponagleń nie otrzymaliśmy PIT-11, przepisy wyraźnie stanowią, iż nawet wówczas, podatnik zobowiązany jest do samodzielnego zebrania wszystkich niezbędnych danych potrzebnych do wypełnienia swojego zeznania podatkowego. Pomocne wówczas będą dokumenty dotyczące uzyskanego wynagrodzenia, wyciągi bankowe, paski wynagrodzeń, formularze ZUS RMUA na których widnieją potrącane składki i zaliczki na podatek

Bardzo ważne: brak formularza PIT-11 oznacza kłopoty i nie zwalnia z obowiązku terminowego rozliczenia podatku (do 30 kwietnia). Podatnik za zobowiązanie roczne odpowiada całym swoim majątkiem, niezależnie od tego czy pracodawca przesłał PIT-11 lub czy wypełnił go prawidłowo.

Gdy podatnik nie jest w stanie ustalić dokładnej kwoty przychodów, powinien wprowadzić wartości zbliżone, a przy składaniu rocznego Pita poinformować urząd skarbowy, że wobec nieprzekazania przez płatnika PIT-11, był zmuszony do wypełnienia zeznania na podstawie własnych danych (można dołączyć kopię pism wzywających płatnika do przekazania PIT-11). W ten sposób urząd skarbowy uzyskuje informację o niedopełnieniu obowiązku przez płatnika i ma podstawę do podjęcia działań kontrolnych i zgodnie z ustawą (art. 80 ust. 2 kodeksu karnego skarbowego), może pracodawcy wymierzyć karę grzywny za niewydanie pracownikowi PIT-11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>