Jak płacić podatek od przychodów z najmu?

Architect Calculating Costs Of House ConstructionKażda umowa najmu lokalu powinna być zawierana w formie pisemnej. Nie każda natomiast umowa musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Nie oznacza to jednak, że osoba prowadząca wynajem lokalu i czerpiąca z tego korzyści majątkowe nie musi odprowadzać podatku z tego tytułu. Ta kwestia pozostaje niezmienna i podatek w formie ryczałtu bądź rocznego rozliczenia dochodów musi uwzględniać przychód osiągnięty z tytułu najmu mieszkania.

Podatnik ma do wyboru dwie formy rozliczenia – formę ryczałtową oraz uwzględnienie dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Rozliczenie ryczałtowe

Rozliczenie ryczałtowe oznacza, że podatnik do 20 dnia kolejnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął dochód z wynajmu, musi odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego podatek. Zaliczka podatkowa wynosi obecnie 8,5% uzyskanego dochodu. Drugą opcją jest regulowanie zobowiązań podatkowych w systemie kwartalnym. Jednak, żeby podatnik mógł skorzystać z tej opcji, muszą być spełnione dwa warunki jednocześnie. Po pierwsze przychód z wynajmu za rok poprzedni nie mógł przekroczyć kwoty 25 000 euro, co w roku 2013 stanowiło kwotę 105 575 zł. Drugim warunkiem koniecznym do spełnienia, jest złożenie do właściwego dla miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego, w terminie do 20 stycznia, zawiadomienia o wyborze kwartalnego sposobu rozliczania.

Przychody, które podlegają ryczałtowemu opodatkowaniu, nie wchodzą do łącznych przychodów za dany rok podatkowy uzyskanych z innych źródeł niż umowa najmu. Oznacza to, że podatnik swoje dochody rozlicza nadal poprzez PIT-36, natomiast dodatkowo dołącza PIT-28, który stanowi rozliczenie dochodu z wynajmu i odprowadzonego z tego tytułu ryczałtu podatkowego. Należy tylko pamiętać, że PIT-28 musi zostać złożony do Urzędu Skarbowego do dnia 31 stycznia.

Rozliczenie na zasadach ogólnych

Drugą formą rozliczenia podatkowego za wynajem lokalu jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Kwota uzyskanego dochodu z tytułu najmu jest dopisywana do pozostałych dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym (dochód z tytułu umowy o pracę, dzieło, inne dochody) i rozliczana na formularzu PIT-36. Oczywiście wysokość podatku, jaki obywatel będzie musiał zapłacić, będzie zależna od wysokości wszystkich dochodów uzyskanych za rok ubiegły. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych, podatnik nie ma obowiązku odprowadzania żadnych zaliczek na ten poczet w ciągu roku. Całość należności regulowana jest jednorazowo, o ile takie zobowiązanie powstanie po pełnym rozliczeniu PIT-36.

Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, najemca nie ma obowiązku zgłaszania do Urzędu Skarbowego faktu zawarcia umowy najmu, zmiany osoby wynajmującej, ani zaprzestania najmu w danym okresie.

W przypadku, gdy w trakcie roku kalendarzowego wynajmujący lokal nie osiąga dochodu z tytułu najmu (zakończył wynajem lub wynajmujący nie uregulował należności za lokal), a rozlicza się ryczałtem, to za dany miesiąc nie ma obowiązku uiszczenia zaliczki z tytułu podatku. Nie musi o tym fakcie powiadamiać Urzędu Skarbowego, niemniej musi posiadać wszelkie dokumenty potwierdzające fakt nieregulowania za dany czas należności podatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>