Indywidualne Konto Emerytalne – sposób na dobrą emeryturę

Indywidualne Konto EmerytalneIndywidualne Konto Emerytalne (w skrócie IKE) określane jest jako trzeci filar emerytalny, stanowi w pełni dobrowolną formę polskiego ubezpieczenia społecznego. Pozwala to na samodzielne zbieranie środków pieniężnych, będących w przyszłości dodatkową emeryturą.

Sposobów na oszczędzanie za pomocą konta IKE jest kilka. Najczęściej zakładane są specjalne lokaty bankowe lub fundusze inwestycyjne. Ryzykowniejszą formą jest np. gra na giełdzie. Konta emerytalne prowadzone są przede wszystkim przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale również banki i domy maklerskie oferują taki rachunek. Oszczędzać można tylko na jedynym indywidualnym koncie emerytalnym. Założyć je można już w wieku 16 lat, ale tylko w sytuacji, kiedy pracujemy w oparciu o umowę o prace.

Wpływy na IKE nie podlegają opodatkowaniu. Mowa tutaj o podatku od dochodów osób fizycznych w wysokości 19 proc., zwanym podatkiem Belki. Zwolnienie to obowiązuje po ukończeniu 60 roku życia lub w momencie nabycia uprawnień emerytalnych. Jest to niewątpliwie duża zaleta tego konta. Wadą natomiast jest stosunkowy niski limit wpłat.

Pracownicze Programy Emerytalne są jednym z elementów IKE. Dają one możliwość grupowego i w pełni zorganizowanego oszczędzania w miejscu pracy. Stworzenie PPE wymaga od pracodawcy podpisania umowy z instytucją finansową oraz zarejestrowania programu w Komisji Nadzoru Finansowego. Systematycznie odprowadzane składki pozwalają wszystkim osobom, objętym taki programem, w łatwy i bezpieczny sposób zgromadzić fundusze na większą emeryturę. W PPE uczestniczyć może każdy zatrudniony na umowę o pracę po upływie pierwszych 3 miesięcy.

Comment ( 1 )

  1. / ReplyKinga
    IKE rzeczywiście jest bardzo efektywnym narzędziem w oszczędzaniu na swoją przyszłą emeryturę, które zdecydowanie warto wykorzystać. Z racji tego, iż nie wymaga ani wysokich ani regularnych wpłat jest rozwiązaniem dla każdego, a przy wieloletnim oszczędzaniu może zapewnić dość spore środki finansowe na emeryturze. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie gdy jest tak duży problem z emeryturami jak obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>